HDZ je optužio gospodarskog stratega SDP-a i potpredsjednika Vlade Branka Grčića za nestručnost i nekompetentnost istaknuvši kako je sada potpuno jasno zašto SDP-ov gospodarski program još nije predstavljen javnosti i zašto Zoran Milanović tako grčevito izbjegava sučeljavanje gospodarskih programa i stručnih timova.
HDZ-ov ekonomski strateg Tomislav Ćorić i Branko Grčić nisu se mogli u sinoćnjoj emisiji Otvoreno HRT-a “dogovoriti” oko toga koliko bi smanjenje PDV-a od dva posto utjecalo na proračun.
Ćorić je tvrdio da bi to za proračun značilo nešto više od 3 milijarde kuna manje, dok je Grčić tvrdio da bi to predstavljalo smanjenje od 7 milijardi kuna. I dok je Ćorić govorio o PDV-u, Grčić je, očito, razmišljao o BDP-u, kao i novinari koji su ga danas pitali o HDZ-ovom priopćenju.
”Evo vidite dakle isti lapsus ste napravili vi kao i ja. Dva posto BDP-a je 7 milijardi kuna. Eto vidite. To je taj lapsus koji se dogodio. Svi vi koji ste to sinoć gledali morali ste uočiti da je to iskorišteno da se izbjegne odgovor na ključno pitanje sinoć. Ako smanjujete PDV za nekoliko milijardi kuna onda morate javnosti reći gdje ćete rezati. Očekujemo od ekipe iz HDZ-a da kaže jesu li one najave o rezanju mirovina i troškova u zdravstvu bile istinite, gdje su to sad sakrili od javnosti i je li zaista ‘Dolina suza’ njihov stvarni program koji javnost nije vidjela”, rekao je Grčić.
Naglašava da SDP u ovom trenutku “nije za tako radikalno smanjenje PDV-a jer je to ogroman trošak za proračun, nenadoknadiv u kratkom roku”.
“Jedino u slučaju da se u idućoj godini još više ubrza gospodarski rast i stope se povećaju preko 3 posto bit će eventualno moguće korekacije na strani PDV-a. U ovom trenutku to nije realno”, ističe Grčić.
Potvrđuje da će vladajuća kolacija, ako pobijedi na izborima, uvesti međustopu od 13 posto PDV-a u poljoprivredi na 15-ak proizvoda, među kojima i na riječnu i morsku ribu, slično kao u turizmu.
“Digli smo industriju, digli smo turizam i želimo sada dodatno potaknuti poljoprivredu i, najavažnije, smanjiti prekograničnu trgovinu, to da naši ljudi odlaze kupovati jefitnije proizvode kod susjeda upravo zato jer oni imaju tu nižu međustopu”, kazao je. “Želimo barem malo doprinjeti većoj konkurentnosti naših domaćih proizvoda, povećati domaću proizvodnju, a ako je moguće i njhov izvoz.”
To nisu samo poljoprivredni proizvodi već i riječna i morska riba, dodaje Grčić, jer tu imamo jedan veliki zamah i oko 2 milijarde kuna pripremljenih kroz EU fondove za daljnji razvoj aquakulture.