U prvom Pressingu koji uređuje i vodi Dubravko Merlić gostovao je komentator Večernjeg lista Gojko Drljača. Tema emisije bila je "AGRAM IZMEĐU POLITIKE I PRAVOSUĐA".
Uz emitiranje iskaza osumnjičenih u aferi Agram koji su u posjedu N1 televizije, analizirali su aktualni status afere Agram te izglede osumnjičenika da postanu optuženici.
N1 ekskluzivno je objavio i treći dio video iskaza osumnjičenih u aferi Agram i to o trećem krimenu koji se osumnjičenima stavlja na tertet, a osobito gradonačelniku Bandiću – zapošljavanja mimo natječaja.
U emisiji Pressing objavljeno je i svjedočenje Željka Horvata u aferi Agram. Horvat je posebni savjetnik gradonačelnika Bandića i koordinator gradskih upravnih tijela.
Podsjećamo, odluka o tome hoće li Milan Bandić ostati u pritvoru zajedno s ostalim osumnjičenima objavljena je u ponedjeljak u 17 sati. Prihvaćene su jamčevine svih osumnjičenih, ali ne i ona Milana Bandića jer, navodno, nije bila dovoljno visoka.
Odluka o ostanku Milana Bandića u pritvoru nije iznenadila Gojka Drljaču.
“Meni osobno nije iznenađenje jer mi se čini da je zahtjev za istragu nedorečen i čitav taj proces na neki se način razlikuje od prijašnjih slučajeva u radu DORH-a. Čini mi se da su neke krupne dosadašnje istrage, poput afere Spice, zatim Sanadera i HDZ-a, bili procesi koji su bili suptilnije vođeni. Ovaj put razlika je u tom što je proces pripremala policija, a ne, kao inače ljudi iz DORH-a”.
Zbrinjavanje glomaznog otpada
Jedna od inkriminacija koje se stavljaju na teret Bandiću, Ljubičiću i Pripuzu vezana je uz zbrinjavanje glomaznog otpada. Posao je navodno bez javnog natječaja dobila Pripuzova tvrtka CEZAR ostvarivši na taj način znatnu dobit.
“Mislim da je teško eksplicitno odgovoriti je li u ovom slučaju direktna pogodba bila neophodna. Ako zbog ovoga procesuiramo Bandića i Pripuza onda se otvara pitanje može li se procesuirati ministra Zmajlovića zbog sličnog postupanja u Varaždinu. Pripuz je veliki poduzetnik i pitanje je da li mu treba takav posao gdje možete ostvariti sitni profit od milijun-dva kuna.
Vjerojatno postoje prisne relacije između Bandića, Pripuza i Ljubičića. Možda istražitelji imaju dokaze da su se oni doista upustili u prljave ‘rabote’ i da su išli skupiti tih dva milijuna kuna. Neuvjerljivo mi je da Pripuz koji inače ima prihod od 40 do 60 milijuna kuna ide u sumnjive poslove zbog puno sitnijeg iznosa. Čini mi se da se sve puno brza ili politički instruira. U Hrvatskoj postoji jedan dugački niz neodgovornih transakcija za koje nitko nije odgovarao. Ja bih u slučaju Bandića istraživao puno značajnije stvari”, rekao je Drljača.
Drljača je rekao i da ne očekuje da će Bandić dati ostavku tijekom pritvora kao i da vjeruje da organi progona trenutno ne raspolažu s dovoljno osuđujućih dokaza. Također smatra, da je Bandićeva imovina očigledno u velikom nesrazmjeru s njegovim prihodima.
Zamjena zemljišta
Daljnje inkriminacije koje se stavljaju na teret gradonačelniku Milanu Bandiću i njegovim suradnicima tiču se zamjena zemljišta na kojim je Grad navodno izgubio puno novca mijenjajući u pravilu vrijednije gradske za privatne parcele.
#related-news_0
“Slučaj zamjena zemljišta i financiranje kampanje su izuzetna dva slučaja. Po ovom kriteriju kako su uhitili Bandića možete uhititi gotovo svakog gradonačelnika u Hrvatskoj”, smatra Drljača.
“Slučaj Bangrad je slučaj vrijednosti zemljišta na Pešćenici i Trnju koji je rješavao Bandić. Bandić je prije toga rješavao problem pobune građana koji su investitoru činili štetu. Bandić nije prvi političar žrtve procjene vrijednosti zemljišta. Slično se dogodilo i Ivanu Čehoku. Postoji niz čudnih koincidencija. Čehok ni do danas nije dočekao suđenje, pitanje je koliko će čekati Bandić”.
“U slučaju Gredelj nitko nije provjeravao tko su bili izvođači radova. Zašto se tu nije preispitvala uloga Bandića, a to je puno ozbiljniji slučaj”, zapitao se Drljača.
Kolumnist Večernjeg lista također smatra da u Hrvatskoj ne postoji mehanizam koji će kvalitetno procjenjivati vrijednost nekretnina zbog čega se i događaju ovakvi slučajevi.
Sumnjiva zapošljavanja
Milana Bandića i ostale tereti se i zbog pogodovanja prilikom zapošljavanja, odnosno kolokvijalno govoreći zapošljavanja rodbine prijatelja, znanaca ili osoba koje su na neki način zadužile njega i njegove surdanike.
#related-news_0
“Političko pogodovanje prilikom zapošljavanja je katastrofa za ovu zemlju jer to samo jamči da na pozicije neće doći najsposobniji. Zašto Pripuz ne bi nekog sam zaposlio, što njemu treba da mu netko nekog njegovog zapošljava?
Očito je glavna mantra svih vlasti političko zapošljavnaje. Sad je pitanje tko je više odgovoran? Da li je odgovoran i Milanović koji je dozvolio kadroviranje u HEP-u. I mi sad imamo spektakularno uhićenje i dramu oko ovoga”, rekao je Drljača.
“Kroz loše gospodarske odluke po mojoj procjeni Bandić je u 14 godina oštetio Zagreb za milijardu i pol do dvije milijarde kuna. On je imao karakterističan stil vladanja socijaliste koji se ponašao kao kapitalist. To je onaj stil u kojem se pogoduje poduzetnicima.”
Financiranje predsjedničke kampanje
Gradonačelniku Bandiću se stavlja na teret i prikupljanje novca nakon završetka predizborne kampanje. Na taj je način prikupio 24 milijuna kuna.
“To je zasad poprilično nejasno. Bandić je doslovno u kampanji plivao u novcu. Problem je kod dijela istrage o financiranju kampanje pitanje teze o utaji poreza,. Postavlja se pitanje zašto Bandić do danas nije primio nikakvo rješenje? Mi ne znamo da li je istraga utvrdila nenamjensko trošenje sredstava”.
“Tko mu je sve davao novac u kampanji. Pričalo se da iza toga stoje i Pripuz i Jambo, no to se ne zna. To je najjača karika u lancu za istraživanje, a možda i najslabija. Jer ako im to pukne otvorit će se pitanje drugačijeg tretmana prema Bandiću u odnosu na druge koji su bili u sličnoj situaciji.
Pitanje financiranje predsjedničke kampanje je financijski gledano najveći krimen Bandića. Meni nije jasno zašto istražitelji nisu krenuli od imovine Bandića, one prijavljene i prikrivene? Zašto istražitelji nisu to ispitali?”, upitao se za kraj Drljača.