Ministar turizma i sporta Tonči Glavina bio je gost u N1 studiju kod Igora Bobića.
Tonči Glavina je rekao da je okvir u Hrvatskoj oko 21 milijun dolazaka sa 108 milijuna noćenja. “Imamo priliku rasti na kontinentu, na manje razvijenim turističkim područjima. Imamo vrlo teške i ozbiljne konkurente, poput Francuske, Španjolske i Italije. Mi imamo određene izazove što se tiče naše veličine, raspoložive radne snage. Svoju konkurentnost u odnosu na njih možemo graditi na tome da smo destinacija koja je vrlo jasno integrirana s turistima, turisti se osjećaju jako sigurno. Istodobno, imaju percepciju da se u našoj zemlji poštuje kvaliteta života, okoliš i da nismo destinacija masovnog turizma”, pojasnio je ministar.
“Mi smo se, za razliku od konkurenata, oporavili od covid krize, ali su nas konkurentne zemlje stigle i u posljednje dvije godine više rastu od nas – po dolascima i noćenjima”, rekao je Glavina te istaknuo da bi najveći iskorak i pomak trebao biti da povećanje dolazaka bude u predsezoni i turističkoj postsezoni.
Hoće li biti neuspjeh ako u ovoj godini bude nula posto povećanja u broju dolazaka i noćenja?
“Definitivno moramo stvarati percepciju kod cijelog turističkog sektora da ne postoji turistička politika da ćemo u kontinuitetu beskonačno rasti. Došli smo do određenih limita kapaciteta i mogućnosti. Ne samo u smislu smještaja, kapaciteta, infrastrukture, nego raspoložive radne snage”, istaknuo je Glavina.
Smanjena cjenovna konkurentnost
A što ako krenemo u minuse?
“Evidentno je da postupno imamo smanjenu cjenovnu konkurentnost. Moramo doći do zaključka da smo stvorili snažnu turističku poziciju, ali ako budemo podizali cijene, u nekom trenutku ćemo krenuti gubiti jednu strukturu gostiju”, upozorio je ministar.
Osvrnuo se na istraživanje Europske putničke komisije u jesen. “Ove će godine, prvi put, odabir destinacije za boravak, od gostiju koji su se odlučili za putovanje, biti isključivo odnos cijene i kvalitete”, rekao je ministar te dodao da bi povećanje cijena moglo biti opravdano samo ako se ponudi bolja kvaliteta usluge.
“Zakonskim izmjenama, poreznom politikom, želite signalizirati tržištu da ne možemo nastaviti po tom modelu hiperinflacije ponude”, objasnio je Glavina. “Najveće reforme i najznačajnije korake radite kada ste u gospodarskom smislu najsnažniji”, dodao je.
Kaže i kako je paušal zadržan jer je izrazito jednostavan za veliki broj pružatelja usluga jer nemaju obvezu vođenja knjigovodstva i imaju paušal koji je pošten jer se definira po krevetu, a ne smještanoj jedinici. “Pravičnije bi bilo plaćanje poreza po prihodu, ali onda bi porezno opterećenje bilo značajno veće. Ovaj model je i dalje cjenovno najprihvatljiviji”, zaključio je ministar.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!