Ministarstvo znanosti i obrazovanja poručilo je u subotu kako ne nalazi nikakav racionalan razlog za današnji prosvjed triju sindikata znanosti i obrazovanja jer su plaće učitelja u mandatu ove Vlade porasle više od 60 posto.
“Ne vidimo nikakav racionalan razlog za sindikalne akcije te smatramo da su se sredstva koja učitelji putem članarina uplaćuju sindikatu mogle u blagdansko vrijeme, umjesto financiranja promotivnih plakata i zakupa autobusa, puno pametnije iskoristiti i to na način da svi članovi sindikata od toga imaju koristi”, priopćilo je Ministarstvo.
Dodali su kako će ovako prosvjede iskoristiti samo “pojedini predsjednički kandidati koji će na prosvjedima parazitirati”.
Iz Ministarstva su podsjetili da je proteklo tek šest mjeseci od kada su plaće u obrazovanju porasle za 25 posto te da su u tijeku pregovori za granske kolektivne ugovore, kao i za povećanje osnovice, a također su istaknuli kako su otvoreni za sve prijedloge sindikata vezano uz ocjenjivanje.
Naveli su i kako je već isplaćen dar za djecu u iznosu od 100 eura, dok će idući tjedan biti isplaćena božićnica u iznosu od 300 eura.
Pri tome su iznijeli podatke o prosječnim isplaćenim plaćama u osnovnim i srednjim školama za listopad, za zaposlene na puno radno vrijeme.
Tako učitelj u osnovnoj školi s prosječnom dobi od 45 godina i koeficijentom 2,01 ima prosječnu plaću 1473 eura neto, a nastavnik u srednjoj školi prosječne dobi od 46 godina s istim koeficijentom ima 1602 eura.
Učitelj mentor s prosječnom dobi od 49 godina i koeficijentom 2,17 prosječno ima 1696 eura, a nastavnik mentor prosječne dobi od 48 godina ima 1810 eura.
Učitelj savjetnik s prosječnom dobi od 53 godine i koeficijentom 2,38 ima prosječnu plaću od 1918 eura, a nastavnik savjetnik prosječne dobi od 53 godine ima 2007 eura.
Također, učitelj izvrsni savjetnik s prosječnom dobi od 54 godine i koeficijentom 2,62 ima prosječnu plaću 2122 eura, a nastavnik izvrsni savjetnik prosječne dobi od 56 godina prosječno ima plaću od 2213 eura.
“Osim toga, posljednjih sedam godina, svake godine Vlada je povećavala plaće u sektoru obrazovanja ponekad i više puta godišnje. Čak je i za vrijeme ‘korona krize’ kada su iznosi plaća u drugim sektorima padali, Vlada usprkos padu BDP-a povećala plaće učiteljima”, poručili su iz Ministarstva.
U organizaciji Sindikata znanosti, Školskog sindikata Preporod i Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama u subotu su prosvjedovali zbog nezadovoljstva novim Zakonom o plaćama i sustavom ocjenjivanja koji bi u javnim službama trebao stupiti na snagu 1. siječnja. Poručili su kako se njihovi koeficijenti moraju redefinirati i da se mora odustati od postojećeg koncepta ocjenjivanja njihova rada jer je neprovediv.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!