Vodostaji Drave u gornjem toku opadaju, ali postoji tendencija rasta u srednjem i donjem toku, opadanje je zabilježeno i u Koprivničko-križevačkoj, Međimurskoj i Sisačko-moslavačkoj županiji, dok ugroza postoji za dijelove Osječko-baranjske i Virovitičko-podravske županije.
Izvanredne mjere obrana od poplava na snazi su za Dravu – Botovo, Novo Virje Skela, Vrbovka.
Vodostaji rijeke Save u opadanju su duž cijelog toka od granice sa Slovenijom pa sve do Siska, dok su nizvodno na jasenovačkom i brodskom području još uvijek u laganom porastu. Na području grada Zagreba rijeka Sava povukla se u korito. Opasnost od poplava za cijelu rijeku Savu prošla.
Što se tiče Mure, na snazi ostaju redovne mjere obrane od poplava, ali realna opasnost od poplava je prošla.
U galeriji i videu pogledajte posljedice poplava koje su, među ostalim, snimili naši reporteri:
TIJEK DOGAĐAJA
Nadljudskim naporima spašeni Šoderica, Torčec i Drnje
"Torčec i Drnje su obranjeni. Bilo je teško. Šoderica nas je iznenadila, Drava je probila u jezero, napravio se veliki krater. (...) Jučer oko 5 sati voda je narasla 4-5 metara i jednostavno je poplavila neke vikendice. Obranili smo kuću po kuću i slagali obrambeni nasip iza vikendica prvog reda tako da smo uspjeli obraniti Šodericu", kazao je Alen Dedi iz Kriznog stožera općine Legrad.
Nije puknuo nasip kod Vaške
Vrh vodenog vala prolazi Virovitičko-podravskom županijom. Bilo je informacija da je kod Baške popustio nasip.
"To nije točno. Svjedočimo stogodišnjim vodostajima i nasipi su pod velikim opterećenjem i normalno je da pod pritiskom dolazi do procjeđivanja. Sve je to kontrolirano, mi to pratimo. Sve su službe na terenu", izjavio je za Dnevnik HTV-a Željko Kovačević direktor VGO-a Osijek Hrvatskih voda.
Zahvalio je svima koji sudjeluju u akcijama. Potvrdio je da je već premašen povijesni maksimum na vodomjeru Vrbovka a očekuje se da će voda još porasti na 700 cm. Vrh vodnog vala trebao bi tamo doći za 12 sati.
"Vodni val nije prošao, on je na vrhu. Slijedi stagnacija od oko 24 sata, a zatim opadanje. Nasipi će biti pod opterećenjem iduća tri do četiri dana. Mi smo spremni", zaključio je Kovačević. Ponovio je kako "nema brige zbog puknuća nasipa.
Upozorenje Stožera: Nemojte parkirati kraj nasipa i penjati se na njih zbog fotografiranja, budite odgovorni
Stožer civilne zaštite Virovitičko-podravske županije uputio je apel i upozorenje svim znatiželjnicima koji imaju potrebu fotografirati nabujalu rijeku Dravu.
"Molimo građane da ne prilaze nasipima postavljenima za obranu od visokog vodostaja rijeke Drave. Nemojte parkirati uz nasipe jer tako onemogućujete prolaz službama koje su zadužene za održavanje tih istih nasipa. Pazite na svoju sigurnost i ne penjite se na nasipe, nijedna fotografija nije vrijedna toga da stradate ili napravite oštećenje na nasipu koje će prouzročiti izlijevanje rijeke na okolno područje, a koje će onda biti teško zaustaviti. Budite odgovorni!", poručuju iz Stožera te ističu kako je također i most kod Križnice zatvoren, a koristiti ga mogu samo mještani kojima je to prijeko potrebno.
Vodni val na Dravi približava se nasipu Vrbovka
Stanovnicima dravskog otoka Križnice problem je to što riječna skela ne vozi već peti dan pa do kopnenog dijela Hrvatske mogu jedino čamcem. Vodostaj je pola metra viši od onog 2014., ali nije omeo poljoprivredne poslove na tom jedinom kopnenom hrvatskom otoku. Ondje smo zatekli nadničare iz Pitomače koji su pješice preko mosta pa zatim čamcem išli u berbu kukuruza šećerca, javlja HRT.
Na mjernoj postaji Terezino Polje vodomjer je pokazivao 323 cm s tendencijom rasta od 2 do čak 5 cm, ali voda ne prijeti naselju. U Novom Gradcu na vrijeme su prionuli na posao, izradili zečje nasipe uz Dravu te uveli dežurstva.
Sinoć je zabilježeno kratkotrajno izlijevanje rijeke u polje, a nasipi u dužini od 1200 m postavljeni su uz županijski kanal u Kapincima. Vodeni val približava se obližnjem nasipu Vrbovka gdje bi Drava mogla dosegnuti razinu od 700 centimetara.
Sanacija kod Šoderice trajat će mjesecima
Vodostaj Drave kod Botova opada. Na poplavljenim područjima, uz jezero Šoderica i u Dravskoj ulici voda se povlači. I dalje je poplavljeno 20-ak kuća, ali u odnosu na jučer stanje je znatno bolje.
"Usjevi, nema polja nema čovjeka koji nema neku štetu. Nismo pogođeni samo mi kojima je direktno prijetila poplava nego i svi ostali poljoprivrednici, kaže stanovnik Dravske ulice u Drnju' Krunoslav Jadan.
Torčec se uspio obraniti od nabujalog potoka Gliboki koji se punio vodom iz Šoderice. I vodostaj u Šoderici pada. Pod vodom je i dalje prvi red vikendica.
"Sanacija će trajati mjesecima, jedan dio šetnice voda je odnijela, a ima i dosta depresija koje će se morati zatrpati. Morat ćemo popraviti javnu rasvjetu, vodovod i telekomunikacije", izjavio je načelnik općine Legrad Ivan Sabolić.
Ne preporuča se kupanje na Korani
Kakvoća vode rijeke Korane na Foginovom kupalištu u Karlovcu nije dobra pa županijski Zavod za javno zdravstvo ne preporuča kupanje, priopćio je Ured gradonačelnika.
Iako zbog lošeg vremena posljednjih dana kupača u rijeci nema spasioci su i dalje na kupalištu i upozoravaju potencijalne kupače da se kupanje u Korani trenutno ne preporuča.
Obavijesti o tome također i su na oglasnoj ploči na kupalištu, kao i neposredno kod ulaza na Foginovo.
Novi podaci o kakvoći vode na Foginovom kupalištu bit će poznati u nedjelju, 13. kolovoza.
BiH šalje timove u pomoć Sloveniji pogođenoj poplavama
Vlada Federacije BiH odobrila je u srijedu slanje timova za pomoć u saniranju posljedice poplava u Sloveniji a dan ranije je državno predsjedništvo odobrilo angažiranje vojske u toj humanitarnoj misiji.
Operativne snage za zaštitu i spašavanje uputit će se u Sloveniju pošto je entitetska vlada pozitivno odgovorila na poziv te države za međunarodnu pomoć u saniranju posljednjih katastrofalnih poplava u kojima je poginulo najmanje šestero ljudi.
Predsjedništvo BiH je u utorak odobrilo slanje postrojbe od deset pripadnika inženjerijskog bataljuna s potrebnom mehanizacijom.
Od posljedica nevremena i katastrofalnih poplava koje su pogodile Sloveniju, život je izgubilo šestero ljudi, tisuće su evakuirane iz svojih domova, a šteta na kućama i infrastrukturi procijenjuje se na više milijardi eura.
Virovitičko-podravska županija: Drava se izlila, ali stambeni objekti nisu ugroženi
Na dvije mjerne stanice u Virovitičko-podravskoj županiji Drava obara rekordne vodostaje u ovom stoljeću, na pojedinim se dijelovima izlila, no nije ugrozila stambene objekte, izvijestio je u srijedu županijski Stožer civilne zaštite. Na mjernoj stanici Terezino Polje vodostaj u 7 sati iznosio je 314, a na stanici Vrbovka 669 centimetara.
Prema riječima načelnika stožera Marija Klementa, Drava je poplavila poljoprivredne površine na području prekodravskog naselja Križnica koje je sada odsječeno jer skela ne vozi, a viseći pješački most zbog sigurnosti nije u upotrebi.
„Voda je ušla kilometar do dva u naselje, ali najveći dio kuća nije ugrožen, osim pojedinih koje se nalaze uz rijeku. Stanovnike opskrbljujemo u suradnji sa Stožerom civilne zaštite općine Pitomača“, rekao je Klement.
Na još dvije kritične točke u Virovitičko-podravskoj županiji, Novi Gradac u općini Gradini i Kapinci u općini Sopju situacija je pod kontrolom.
Iz Stožera su zamolili građane da ne prilaze nasipima postavljenim za obranu, da ne parkiraju svoja vozila kraj njih i da se ne penju na nasipe i mostove kako bi fotografirali poplave.
„Pazite na svoju sigurnost, nijedna fotografija nije vrijedna toga da stradate ili napravite oštećenje na nasipu koje će prouzročiti izlijevanje rijeke na okolno područje, a koje će onda biti teško zaustaviti“, poručili su iz Stožera CZ Virovitičko-podravske županije.
Drava se izlila u Križnici, Novom Gradcu i Kapincima
Na 72 dravska kilometra koliko protječe kroz Virovitičko-podravsku županiju - stanje je ozbiljno, no ne i alarmantno, piše HRT.
"Cijelom dionicom Drave stanje je ozbiljno. Imamo povijesne vodostaje, ali nigdje voda ne prijeti stambenim objektima. Nasipi izdržavaju. Kroz koji sat vrh vodenog vala proći će kroz mjernu postaju Vrbovka", očekuje se vodostaj 700, a najveći dosad bio je 688, kazao je Marijo Klement.
Dežura se 24 sata, djelatnici Hrvatskih voda, mještani, volonteri su se angažirali, kazao je. Potvrdio je da se Drava ponegdje iz korita, u Križnici, Novom Gradcu i Kapincima, ali da se radi o poljoprivrednim površinama i vikendicama.
Klement se na da bi se do vikenda situacija početi smirivati, a da će podignuti nasipi u dužini 37 km - izdržati.
Vatrogasci u Sigecu popadali s nogu od umora
Poplave koje ovih dana haraju Hrvatskom nisu zaobišle ni Sigetec, naselje u općini Peteranec.
ako je branjena nasipima, Općina Peteranec nije uspjela izbjeći poplavljivanje, objavljeno je u utorak na Facebook stranici Općine. U noći s ponedjeljka na utorak voda iz potoka Gliboki i starog toka Drave okružila je Starogradsku ulicu – Tore u Sigecu. Obje ceste su poplavljene i zatvorene, pišu na Facebooku.
“Tijekom jutra došlo je do ubrzanog porasta vode sa svih strana koja je samo kroz sat vremena porasla za jedan metar i nastavila rasti. Ubrzano dizanje vode dovelo je do poplave dijela kuća u najnižem dijelu ulice unatoč tome što su bile branjene zečjim nasipima”, stoji u objavi Općine Peteranec.
Više na linku.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!