Sadržaj podataka e-Kartona obuhvaća osobne podatke o pacijentu kao i zdravstvene podatke. e-Karton sadrži i medicinsku dokumentaciju pacijenta nastalu u postupcima dijagnostike i liječenja (propisane uputnice, recepte, laboratorijske nalaze, specijalističke nalaze, otpusna pisma i drugu medicinsku dokumentaciju).
Cilj uvođenja e-Kartona bio je olakšati administrativni dio posla, omogućiti efikasniju preraspodjelu vremena, smanjiti gužve u čekaonicama, a pacijentima osigurati viši standard zdravstvenih usluga i bolju interakciju sa zdravstvenim sustavom.
Otvaranjem e-Kartona liječnici mogu vidjeti sve relevantne podatke, od kroničnih stanja, alergija, cijepnog kartona do trenutno aktivne terapije svakog pacijenta. Dostupna im je povijest bolesti, propisani i izdani lijekovi te medicinski proizvodi koje pacijent koristi ili su mu ugrađeni u tijelo. Tu je i prekogranična primjena e-Kartona, kako bi ga pacijenti mogli koristiti prilikom liječenja u inozemstvu.
Pravilnik o načinju vođenja e-Kartona propisao je tko i pod kojim uvjetima ima pristup e-Kartonu pacijenta. Pa tako u pravilniku stoji da pravo na pristup zdravstvenom kartonu pacijenta imaju:
- Izabrani doktor obiteljske (opće) medicine i izabrani doktor medicine specijalist pedijatrije imaju uvid u podatke i dokumentaciju e-Kartona pacijenta putem CEZIH-a.
- Zdravstveni radnici koji započnu proces liječenja i zdravstvene skrbi o pacijentu imaju uvid u podatke i dokumentaciju e-Kartona pacijenta putem CEZIH-a.
- Zdravstveni radnici koji sudjeluju u postupku ocjene zdravstvene i radne sposobnosti pacijenta po posebnim propisima imaju uvid u podatke i dokumentaciju e-Kartona pacijenta putem CEZIH-a.
Pacijent također ima uvid u podatke i dokumentaciju e-Kartona putem sustava e-Građani korištenjem Portala zdravlja. U sustavu e-Građani, preko Portala zdravlja, svaki pacijent također ima opciju odobrenja, odnosno zabrane uvida u svoje medicinske podatke za pojedine kategorije liječnika.
Putem Portala zdravlja, pacijenti mogu na jednostavan način vidjeti sve svoje propisane i izdane lijekove i nalaze, mogu vidjeti i detalje o tome tko je i kada pristupao pojedinim dijelovima e-Kartona, poput imena i prezimena liječnika, datuma i sata pristupa te detalja o pametnoj identifikacijskoj kartici putem koje je ovlašteni zdravstveni djelatnik pristupio sustavu, piše Novi list.
Liječnici podacima pacijenata pristupaju isključivo sa svog radnog mjesta i uz pomoć svoje pametne identifikacijske kartice, a svaki ulazak u karton ostavlja trag koji je vidljiv i samom pacijentu.
Ako pacijent primijeti da je e-Kartonu pristupao zdravstveni djelatnik koji nije sudjelovao u postupku njegovog liječenja, može tražiti očitovanje o istom te poduzeti pravne korake, poručuju iz ministarstva zdravstva.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!