Kada primijetite da ne možete normalno obaviti pretragu vađenja krvi, potrebno je potražiti pomoć liječnika
Strah od vađenja krvi može se javiti zbog fobije od same krvi i krvarenja, ali i zbog straha od igle. Važno je prepoznati problem, potom otkriti njegov uzrok te probati raznim metodama pobijediti ovaj strah. Ako se strah od vađenja krvi ne tretira, može doći do opasnih posljedica za zdravlje.
Što je tripanofobija?
Tripanofobija je strah od igle, odnosno strah od injekcija, cijepljenja i sličnih zahvata. Strah se javlja i kod vađenja krvi, a osobe koje imaju ovu fobiju mogu pasti u nesvijest kod bilo kakve procedure koja uključuje iglu. Ovaj strah je najčešći kod djece, ali može se pojaviti i kod odraslih osoba. Do ove fobije može dovesti neugodno iskustvo ili trauma iz djetinjstva, zatim ako netko u obitelji ima istu fobiju, te čitanje ili slušanje priča o neugodnim i negativnim informacijama i iskustvima.
Što je hemofobija?
Hemofobija je iracionalan strah od krvi. Ovo uključuje strah od pomisli na krv, strah od gledanja krvi, ali i strah od vađenja krvi. I ova fobija najčešće počinje u djetinjstvu, a kod nekih se nastavlja i u odrasloj dobi. Razlozi pojave hemofobije su jednaki kao i kod straha od igle.
Zašto je strah od vađenja krvi opasan?
Osim stresa i anksioznosti koje ovaj strah izaziva kod na sam spomen pretrage ili zahvata, ova fobija ima i puno opasnije posljedice. Na primjer, osoba koja se boji vađenja krvi nikada ne odlazi na preglede i ne vadi krv, a zbog toga može doći do propuštene dijagnoze i neliječenja određenih stanja koja mogu biti opasna za život.
Kako ga prepoznati?
Sami simptomi ovise od osobe do osobe i mogu biti ili slabiji ili intenzivni. Neki od simptoma se javljaju na sam spomen igle ili krvi, a neki neposredno prije vađenja krvi, dok su simptomi najjače izraženi za vrijeme vađenja krvi.
Simptomi uključuju:
- pojačano znojenje
- anksioznost
- nervozu
- vrtoglavicu
- ubrzani rad srca
- visoki krvni tlak
- izbjegavanje samog postupka
- nesvjesticu
- napadaje panike
Kako se tretira strah od vađenja krvi?
Kada primijetite da ne možete normalno obaviti pretragu vađenja krvi, potrebno je potražiti pomoć liječnika koji vas može preusmjeriti psihologu. Strah se liječi otkrivanjem uzroka problema te odlascima na terapije. Baš kao i kod svih fobija od raznih životinja, i ovdje pomaže kognitivno bihevioralna terapija kojom se otkriva uzrok problema i pronalazi načine kako se riješiti straha. Drugi način je terapija kojom se pacijent izlaže svojim strahovima pri čemu terapeut može pokazati fotografije igle ili krvi i promijeniti reakciju pacijenta na vađenje krvi. Zadnja pomoć su lijekovi za smirenje koji mogu ublažiti simptome straha kod samog vađenja krvi.
Kako se riješiti straha od vađenja krvi?
Osim terapije, straha od vađenja krvi možete se riješiti i sami. Prije samog postupka, probajte se opustiti i isprobajte tehnike disanja nekoliko puta. Kod vađenja krvi nemojte gledati u iglu, nego okrenite glavu i razmišljajte o nečem lijepome. Obavijestite medicinskog djelatnika koji vam vadi krv da imate fobiju kako bi cijeli proces prošao puno lakše.
Zaključak
Dakle, strah od vađenja krvi je iracionalan strah do kojeg dolazi ili zbog straha od igle ili zbog straha od krvi. U oba slučaja važno je prepoznati kako se radi o neprirodnoj reakciji tijela koja se treba tretirati. Pomoći mogu terapije, lijekovi, duboko disanje i određene metode kod samog vađenja krvi.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!