Brexit Velikoj Britaniji donosi duže razdoblje nestabilnosti

Ekonomija 25. lip 201618:35 > 18:41
REUTERS / RUSSELL BOYCE

Agencija za procjenu kreditnog rejtinga “Moody's snizila je izglede za britanski rejting sa “stabilnog” na “negativan”. Upozorili su da će Velika Britanija imati slabiji gospodarski rast, kao i da će sada uslijediti “duže razdoblje nestabilnosti”. A, kako izgleda taj kolateral na financijskim tržištima, zna Ika Ferrer Gotić.

Objava rezultata referenduma i odluke o napuštanju Britanije iz europske obitelji dala je potrebni znak za tržišnu aktivnost, koja ne prestaje. Finanijska tržišta su poljuljana, mnogo je spekulacija, a vrlo malo konkretnih smjernica kako dalje. Što su kolaterali?

 Na poremećaje na tržištima ukazuje i pad tečaja funte prema dolaru za gotovo 10 posto, na 1,3550 dolara, što je veći pad britanske valute nego za vrijeme globalne financijske krize.

U jednom je trenutku vrijednost funte zaronila na 1,3459 dolara, najnižu razinu od 1985. godine.
Ulagači se povlače iz rizičnijih investicija, kao što su dionice, i traže utočište u onima koje se smatraju sigurnijima u nesigurnim vremenima.

Pala i vrijednost eura

Osim britanske valute, pod pritiskom je i euro, pa je njegova cijena potonula više od 3 posto, u jednom trenutku čak ispod 1,1000 dolara.

Engleska centralna banka najavila je mjere stabilizacije, te je spremna pustiti 250 milijardi funti u opticaj kako bi se vratila likvidnost financijskim tržištima.

Međunarodni monetarni fond pozvao je Veliku Britaniju i Europsku uniju da se pobrinu kako bi prijelaz na njihov novi ekonomski odnos protekao što bezbolnije.

Lagarde: Spremni smo pomoći

“Poštujemo odluku koju je Velika Britanija donijela. Utješila nas je izjava guvernera centralne banke kako je likvidnost i dalje stabilna, ali mi smo tu i dalje, spremni pomoći na koji god način možemo. Nadamo se glatkom prijelazu.”, izjavila je šefica MMF-a Christine Lagarde.

Iako jedna ovakva izjava MMF-a zvuči potpuno floskularno, ono što zaista zabrinjava analitičare jest činjenica da je, ukratko rečeno, Brexit Veliku Britaniju u samo jednom danu koštao 120 milijardi funti, što iznosi preko 164 milijarde eura.

Indeks FTSE 100, u kojem se nalazi stotinu najvećih i najstabilnijih kompanija u Ujedinjenom Kraljevstvu, izgubio je oko 8 posto. Taj gubitak najveći je otkako je svijet potresla recesija prije nekoliko godina.

Drugi indeks londonske burze, FTSE 250, koji broji 250 kompanija zabilježio je najveći gubitak u povijesti 11,4%.

Dugoročni kolateral je očigledan: Nesigurnosti na tržištima Ujedinjenog Kraljevstva, Europske unije, ali i svijeta prvo će oslabiti cijene robe. Zaustavit će se porast cijena nafte, a očekujemo da će nesigurnosti srušiti cijene nafte ponovno ispod 40 dolara po barelu.

U svakom slučaju, Velikoj Britaniji će trebati dugo vremena da vrati povjerenje ulagača.

Pogledajte prilog Ike Ferrer Gotić.