Europska središnja banka (ECB) možda monetarnim poticajima krši zabranu monetarnog financiranja proračunske potrošnje, ocijenio je njemački ustavni sud, prepuštajući ipak pravorijek Europskom sudu pravde.
“Prema tumačenju Senata postoje ozbiljni argumenti u prilog zaključku da se odlukama na kojima se bazira program kupnje obveznica krši zabrana monetarnog financiranja proračuna i da Europska središnja banka njime prekoračuje mandat u sferi monetarne politike i time ulazi u nadležnosti zemalja članica”, zaključili su njemački ustavni suci.
Pravorijek o tužbi skupine njemačkih akademika i političara prepustili su ipak Europskom sudu pravde budući da se ona odnosi na europske propise. To ujedno znači da će konačni pravorijek biti donesen nakon završetka programa kupnje imovine ili pred njegov kraj.
Program je pokrenut 2015. godine a očekuje se da će biti zaključen iduće godine.
Iako ocjena njemačkih ustavnih sudaca predstavlja krupni pravni izazov za nastojanja ECB-a da potakne gospodarski rast u eurozoni, opće je mišljenje da je pozitivna za središnju monetarnu instituciju eurozone jer je presuda prepuštena Europskom sudu pravde koji je već podupro jedan od ECB-ovih programa kupnje imovine, napominje Reuters.
Ocjena njemačkih ustavnih sudaca mogla bi ipak suziti manevarski prostor ECB-a kada budu odlučivali o eventualnom produljenju programa i na četvrtu godinu kao i o modusima tog produljenja, dodaje Reuters.
Europska središnja banka (ECB) trenutno izdvaja 60 milijardi eura mjesečno za kupnju obveznica u sklopu programa kvantitativnog ublažavanja, čiji je cilj poticanje gospodarskog rasta i inflacije u zoni primjene zajedničke europske valute.
Inflacija je u eurozoni još uvijek znatno ispod zacrtanih “nešto manje od dva posto”.
Iz ECB-a su na jučerašnju ocjenu njemačkog ustavnog suda promptno reagirali obranom programa monetarnih poticaja.
“Po našem je mišljenju produljeni program kupnje imovine u potpunosti u skladu s našim mandatom”, ističe se u priopćenju ECB-a. “Konačnu će odluku o tome donijeti Europski sud pravde”, dodaje se.
Iz ECB-a također poručuju da će nastaviti s mjesečnom kupnjom obveznica prema unaprijed utvrđenom planu.
Reuters pak napominje da bi ECB mogao imati problema pri zaobilaženju samonametnutih ograničenja, uključujući limit koji im dopušta kupnju najviše jedne trećine ukupnog duga određene zemlje.
ECB je inače blizu tog limita u slučaju Njemačke i Portugala.
“Nakon današnje… odluke još je manje vjerojatno da će ECB ponovo podići taj limit, što znači da će 2018. godine biti prisiljeni smanjiti iznos kupovina”, drži analitičar Commerzbanka Michael Schubert.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.