Kako prije diplomiranja ugrabiti priliku za posao

Ekonomija 20. lis 201516:42 > 16:52
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL (ilustracija)

Tisuće studenata svake godine i u Hrvatskoj proslavi diplomu. Dok je tržište rada danas nepovoljno za mlade i neiskusne ljude koji su završili visoko obrazovanje (u nadi da će posao tako lakše naći), rijetki su sretnici koji odmah nakon toga mogu početi raditi.

No, to ne znači da je samo sreća presudna u brzom zapošljavanju ili traženju prvog “pravog posla”. Mnogi su, naime, odavno shvatili da im samo diploma neće puno pomoći, osim ako se naravno bavite zanimanjem u kojem je ona zaista neizbježna (pa ne možete biti liječnik bez završenog medicinskog fakulteta).

Tako uvijek postoje uporne ‘tehnike’ kojima si mladi mogu uvelike povećati šanse za brzim zapošljavanjem (ili bilo kakvim) nakon što jednom završe s formalnim obrazovanjem. Ključno je planirati unaprijed i ulagati vrijeme i trud u budućnost, a to često znači da ćete se morati naraditi i puno prije nego vam na račun krenu sjedati prvi honorari.

Evo tri savjeta Elite Dailyja.

1. Sada se počnite “umrežavati”

Ovo se zapravo odnosi na pojam “networking”, to jest povezivanje i komunikacija s kolegama, ili potencijalnim poslodavcima. Ne bježite od prilike da upoznate ljude koji već rade, ili ljude koji vam se čine aktivni u nastojanju da napreduju.

Možda se u blizini ili u sklopu fakulteta održavaju i seminari, dodatne edukacije ili konferencije na koje bi mogli otići? Pitajte i druge koji su im ciljevi nakon fakulteta i kako ih misle postići. Zašto biti sramežljiv ako netko može znati za vas i vaše ambicije?

2. Pobijedite vlastite misli koje vas koče

Možda mislite da niste dovoljno kvalificirani za mnoge poslove, pa se niti ne natječete za njih, no često je i ono što znate cijenjeno negdje, osobito ako se prijavite kao početnik ili volonter-student.

Ponekad nismo niti svjesni vještina koje imamo, a koje nam mogu pomoći da dalje učimo i radimo na onima koje nam još trebaju.

Prestanite razmišljati o onome što ne znate i koristiti to kao izliku da pokušate, već naglasite ono što znate i spremnost da se dalje razvijate. Svi su na početku – početnici.

3. Suočite se s neuspjehom

Nitko nije svaki put dobio posao za koji se prijavio. Odbijanje, propali razgovori za posao i neodgovoreni mailovi kada se prijavljujete normalan su dio posla. To tako “funkcionira” (osim ako naletite na firmu kojoj je stalo do toga da se javi i ljudima koji nisu dobili posao).

Iz svakog pada naučite nešto novo, pa čak i iz loših intervjua idući put možete biti manje nervozni, više spremni na pitanja ili poraditi na onome što je presudilo da ne dobijete priliku.

Budite čvrsti, ipak se radi o vašooj profesionalnoj budućnosti.