Tajnost i nepovjerenje: Zakonodavci razotkrili švicarsku birokraciju nenaviknutu na kontrolu

Ekonomija 20. pro 202412:03 0 komentara
Credit Suisse
GABRIEL MONNET / AFP

Švicarski zakonodavci pozvali su u petak na stroži nadzor financijskog sektora nakon istrage kolapsa Credit Suissea, čime su vlasti prikazali u neugodnom svjetlu, no za slom banke su uglavnom okrivili njenu upravu.

U dugo čekanom izvješću od 569 stranica objavljenom u petak, zakonodavci su razotkrili švicarsku birokraciju nenaviknutu na kontrolu, prekorili regulatore zbog tajnosti i nepovjerenja te zbog katkad neorganiziranog odgovora na krizu koja je urušila banku u ožujku 2023.

Njen glavni suparnik UBS je intervenirao te kupio Credit Suisse za djelić njene vrijednosti u operaciji spašavanja koju je osmislila vlada.

Parlament je u lipnju 2023. poduzeo neuobičajen korak te osnovao povjerenstvo kako bi istražilo službeni odgovor na kolaps Credit Suissea. Intervjui s uključenima su održani u privatnosti.

Vlada je rekla da će nalaze istrage iskoristiti u svojim planovima za reformu bankarskog sektora. “(Povjerenstvo) smatra da su uzrok krize bili višegodišnje loše upravljanje u Credit Suisseu”, ističe se u početnim rečenicama priopćenja objavljenog uz izvješće prevedeno s njemačkog.

Povjerenstvo poznato kao PUK je podrobno zabilježilo kaotične posljednje dane banke te uputilo kritike zbog nedostatne transparentnosti tijekom više mjeseci kriznih sastanaka između dužnosnika ministarstva financija, središnje banke i regulatora FINMA-e, pozvavši ih da u budućnosti drži pisane zapise.

“Međutim, PUK ne vidi nikakve kauzalne prijestupe što se tiče vlasti za krizu Credit Suisse te utvrđuje da su spriječile globalnu financijsku krizu”, stoji u priopćenju.

Kolaps 167 godina starog Credit Suissea, stupa financijskog establišmenta i drugog najvećeg vjerovnika u zemlji, ostavio je Švicarsku sa samo jednom velikom međunarodnom bankom koja sada ima veći proračun od cijelog gospodarstva.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!