Nakon što je Vlada donijela Uredbu prema kojoj bi se mogli refundirati troškovi tvrtkama koje su na tržištu nabavljale plin po cijenama višim od one regulirane za javnu uslugu, stigla su tri zahtjeva, a N1 saznaje da je zahtjev Gradske plinare Zagreb - Opskrba nekompletan: nedostaje dokaz po kojoj je cijeni njihov dobavljač, PPD, nabavio plin, te im po svemu sudeći neće moći utvrditi i isplatiti naknadu
Nakon što je u medijima objavljeno da su Gradska plinara Zagreb – Opskrba i Geoplin zatražili od države da im refundira razliku između njihove dobavne cijene i regulirane cijene plina za javnu opskrbu, neslužbeno doznajemo da postoji i treći zahtjev, onaj E.ON plina, ali iz nadležnog ministarstva i agencije ne žele otkriti detalje o tim zahtjevima niti o koliko se novca tu otprilike radi.
Kako će se situacija s troškovima rasplesti posebno je komplicirano za Gradsku plinaru Zagreb-Opskrba (GPZO) u vlasništvu Zagrebačkog holdinga, koja opskrbljuje 70 posto kućanstava u zemlji, a ima višegodišnji ugovor s PPD-om u vlasništvu Pavla Vujnovca.
Po koliko je plin nabavljen na tržištu?
Kako nam je rekao izvor blizak regulatornoj agenciji, svom zahtjevu GPZO nije priložio dokaz o tome kada je i po koliko PPD za njih doista nabavio plin na tržištu, a ako to ne učine, naknadu će prema postojećoj Uredbi o otklanjanju poremećaja na domaćem tržištu energije biti, smatra, nemoguće utvrditi i isplatiti. U postojećem ugovoru s PPD-om nabavna cijena je viša od one koja je određena novom metodologijom HERA-e za javnu uslugu koja vrijedi od 1. travnja (46,5 eura po megavatsatu), te cijena koje su ove godine na tržištu.
Formalna procedura predviđa da HERA provodi analizu i donosi odluku o razlici u cijeni, na temelju koje onda Ministarstvo gospodarstva rješenjem utvrđuje nadoknadu razlike u cijeni, pa smo poslali upite na obje adrese. Iz Ministarstva za N1 tek kažu da su zaprimljene zahtjeve proslijedili Hrvatskoj energetskoj regulatornoj agenciji (HERA), a iz nje da su zaprimili tri zahtjeva, no da se za informacije o njima obratimo Ministarstvu gospodarstva.
Je li poslovanje GPZO-a zbog postojećeg ugovora ugroženo, odnosno jesu li u HERA-i primili obavijest da plinara duguje milijunske iznose PPD-u, o čemu je pisao Telegram, te što namjeravaju poduzeti? Agencija je, kažu nam, „primila dopis u kojem se navodi da jedan energetski subjekt nije podmirio svoje dospjele novčane obveze“ te sada provjerava navode iz zaprimljenog dopisa.
GPZO ugovor “stavio u mirovanje”
Naš izvor blizak agenciji kaže pak da je taj dug nastao nakon što je zagrebačka plinara ugovor s PPD-om „stavila u mirovanje“, tvrdeći da postoji klauzula koja joj to omogućava, te da sada plaća samo dio cijene koji je „nesporan“, odnosno dio koji je propisan novom metodologijom od travnja ove godine. Istodobno, zagrebačka plinara traži da joj država nadoknadi razliku u cijeni upravo pozivajući se na taj ugovor koji je stavila u mirovanje.
Kako će se sve to pravno raščistiti nije jasno, ali jedna od mogućnosti je da GPZO uopće ne dobije naknadu od države, a mogao bi, čini se, i izgubiti dozvolu.
Iz Vujnovčeve tvrtke su nam rekli da oni nisu uključeni u zahtjev za nadoknadu nego GPZO. Na upit o tome jesu li spremni pokazati HERA-i po kojim su cijenama nabavljali plin – jer iz Vladine uredbe proizlazi da je to važan preduvjet da bi plinara mogla dobiti kompenzaciju od države za razdoblje od 1. travnja – odgovorili su:
„PPD-ovi dobavni ugovori nisu ključno pitanje za ostvarivanje prava na nadoknadu gubitaka. Ključno tj. polazno pitanje za ostvarivanje prava na nadoknadu gubitaka jest – je li gubitak nastao.“ Može se zaključiti, dakle, da svoje dobavne ugovore nemaju namjeru pokazati.
Podsjetimo, ugovor PPD-a i GPZO-a je sklopljen po staroj metodologiji o izračunu nabavne cijene plina iz 2020. godine, a gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević je izjavio kako bi njegovo raskidanje sada podrazumijevalo plaćanje visokih penala od čak 200 milijuna eura.
HERA mora precizno raščistiti račune
Prema staroj Metodologiji utvrđivanja iznosa tarifnih stavki za javnu uslugu opskrbe plinom i zajamčenu opskrbu, ovog bi proljeća nabava plina bila po cijeni 105,6 eura po megavatsatu i vodila bi višestrukom povećanju krajnje cijene za kućanstva, pa je HERA, uzevši u obzir da je i na europskom tržištu došlo do smanjenja cijena, uvela posve novu metodologiju za regulacijsku godinu 2023./2024. Kako su objasnili, novom formulom se utvrđuje trošak nabave plina koji odražava aktualne cijene terminskih ugovora na TTF tržištu za isporuku plina u trećem kvartalu i u zimskoj sezoni regulacijske godine 2023./2024. Tako je cijena određena na 41 euro po megavatsatu.
PPD je promjenu metodologije reagirao žestoko, no regulirana nabavna cijena je ipak smanjena.
U međuvremenu je Vlada omogućila izmjenom Uredbe da se podnese zahtjev za nadoknadu razlike u cijeni, a što se HERA-e tiče, ona sada mora vrlo precizno raščistiti koje podatke treba, odnosno koje će cifre uzeti u obzir za utvrđivanje iznosa refundacije gubitaka.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare