Roditelji, pazite: Vršnjačko nasilje na internetu uzima maha

Regija 09. velj 201609:47 > 09:52
pixabay.com

Najzastupljeniji vid digitalnog nasilja je vršnjačko nasilje na društvenim mrežama, a roditelji se moraju uključiti, razgovarati sa svojom djecom o njihovim aktivnostima na društvenim mrežama i reagirati na promjene u ponašanju svoje djece, rekle su gošće Novog dana.

Deveti veljače obilježava se u cijelom svijetu kao Međunarodni dan sigurnog interneta s ciljem da se promovira sigurna, odgovorna i pozitivna upotreba digitalnih tehnologija za djecu i mlade.

Svjedoci smo sve većeg broja nasilja među djecom. Ono postaje sve prisutnije i brutalnije. Preko društvenih mreža, koje su vrlo popularne među mladima, često se preko njih zakazuju i tuče, što je još jedan dokaz da nema granica između online i realnog svijeta.

Vršnjačko nasilje je, kako objašnjava Ana Mirković, izvršna direktorica Instituta za digitalne komunikacije, i vrijeđanje, omalovažanje, direktno upućene ružne riječi preko interneta, tj. društvenih mreža. To ostavlja snažne posljedice na djecu, jer žrtva osjeća da je izložena javnosti, a slika odlazi daleko i mnogo njih je vidi.

Posljedice mogu biti opasne, kaže Dobrinka Kuzmanović sa katedre za psihologiju Fakulteta za medije i komunikacije. Djeca mijenjaju ponašanje, prestaju dolaziti u školu, a u nekim se slučajevima manifestiraju  i psihosomatski problemi.

Potrebno je informiranje i edukacija – i roditelja i nastavnika i djece, koja suštinski najbolje poznaju medije, ali ne znaju kako se obraniti, kako se ponašati u problematičnim situacijama.

Stroga kontrola nije dobra odgojna mjera, jer je poznato ono “najslađe je zabranjeno voće”, i da to naročito nije dobro u adolescentskom periodu.

Roditelji trebaju razgovarati s djecom o njihovim aktivnostima na društvenim mrežama i internetu i da prenose svoja znanja djeci, ali i djeca njima.

Potrebno je da se povežu i škola i roditelji i deca… Mora se raditi na odnosu povjerenja, djeca se ne obraćaju starijima jer se plaše kazni pa klinci komuniciraju s klincima.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.