Više tisuća građana okupilo se ispred Skupštine grada na prosvjedu Inicijative Ne da(vi)mo Beograd i potom sudjelovalo u prosvjednoj šetnji do Tužiteljstva u Katanićevoj ulici, zbog nelegalnog rušenja objekata u naselju Savamala.
Pod sloganom “Nema straha, nema predaje”, sudionici šestog po redu prosvjeda nosili su transparente na kojima piše: “Nikad više robom”, “Ne damo”, “Pada Mali, pašće i veliki”, “Maske su pale”, “Fantomke vam lepo stoje”, “Zbog slobode, ne damo”, kao i žutu patku koja je postala simbol prosvjeda.
Predstavnik Inicijative Radomir Lazović ukazao je na to da su se organizatori prosvjeda tijekom prehodnih mjeseci suočavali s raznim pritiscima i napadima u medijima, u čemu su kako je naveo, prednjačili Informer, Srpski telegraf i televizije Pink i Studio B. “U Informeru su se imena organizatora prosvjeda pojavila 45 puta. Zaokružili su nam glave, ali nema straha i nema predaje”, kazao je Lazović i dodao da su prijetnje upućivane svima koje su, prema njegovim riječima, “medijski lešinari označili kao mete”.
Obraćajući se sudionicima prosvjeda, Lazović je zatražio od pravosudnih organa i policije da “ne budu suučesnici već da obavljaju svoj posao”, dodajući da nije moguće saznati broj predmeta Savamala niti tko je tužitelj u tom postupku.
Jedna od liderki Pokreta Podrži RTV, Sanja Kljajić ocijenila je da je ovaj prosvjed “borba ne samo za Beograd, već za cijelu Srbiju”.
“Tražimo ostavke a ne smjene, tražimo utvrđivanje prvo moralne, a zatim i kaznene odgovornosti”, kazala je Kljajić i dodala da se to odnosi na sve koji su imali veze sa slučajem Savamala, ali i na upravu Radio-televizije Vojvodina (RTV). “RTV više nije javni servis već je postizborni plijen”, ocijenila je Kljajić ukazavši na cenzuru, koja se, prema njenim riječima, događa toj medijskoj kući.
Prosvjed je s govornice podržao i aktivist Filip Vukša, poznat po tome što je trebao biti kažnjen zbog uređivanja autobusnih stajališta u Ustaničkoj ulici, a skupu sudjeluje i Ljubiša Preletačević Beli s ostalim članovima mladenovačkog pokreta “Sarmu probo nisi”.
Nakon obraćanja govornika, sudionici prosvjeda prošetali su centralnim gradskim ulicama do zgrade Višeg javnog tužiteljstva u Katanićevoj 15. Tu su navili budilice kako bi “probudili srpsko pravosuđe”, jer je tužiteljstvo proglasilo tajnim ime tužitelja koji postupa u slučaju rušenja objekata u četvrti Savamala.
Identitet tužitelja nije priopćen čak ni nakon što je povjerenik za informacije od javnog značaja naveo da takvo postupanje nije u skladu sa zakonom.
Inicijativa Ne da(vi)mo Beograd prosvjeduje zbog rušenja objekata, vezivanja i maltretiranja ljudi u Savamali i neodazivanja policije na pozive građana u pomoć, u noći 24. na 25. travnja.
Iako je premijer Srbije Aleksandar Vučić kao krivce za rušenje u Savamali označio gradsku vlast, još nitko nije odgovarao.
Prosvjed u centru Beograda prati reporterka N1 Maja Đurić:
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.