Crnogorska vlada uklonit će spomenik ubojici Stjepana Radića

Regija 14. srp 201717:28 > 17:35
N1

Crnogorsko ministarstvo vanjskih poslova je osudilo podizanje spomenika poslaniku Skupštine Kraljevine Jugoslavije Puniši Račiću u jednom selu kod Andrijevice i objavilo da će biti uklonjen.

“Ovaj retrogradan individualan čin kojim se veliča lik i djelo atentatora na kralja Nikolu i ubojice hrvatskih izaslanika u tadašnjoj Narodnoj skupštini Kraljevine Jugoslavije realiziran je bez znanja Vlade i državnih tijela Crne Gore”, navodi se u reagovanju Ministarstva inostranih poslova.

 Dodaje se da će nadležna državna tijela poduzeti “sve neophodne, zakonom utvrđene aktivnosti u smjeru uklanjanja tog spomen obilježlja, kojim se vrijeđaju ne samo najdublji osjećaji hrvatskog naroda i države, već se nastoje produbiti političke podjele u Crnoj Gori”.

Prethodno je Ministarstvo vanjskih i europskih poslova Hrvatske osudilo otkrivanje spomen-obilježja Puniši Račiću u rodnom selu Slatina kod Andrijevice i zatražilo njegovo uklanjanje.

“Ministarstvo očekuje da se nadležne institucije Crne Gore ograde od ovog čina u duhu dobrosusjedskih odnosa i traže poduzimanje odgovarajućih postupaka i mjera, kao i uklanjanje spornog obilježja, jer nas takvi i slični potezi udaljavaju od cilja kojima bi Vlade obje države trebalo da teže”, navodi u priopćenju hrvatskog Ministarstva.

Dodaje se da je u Ministarstvo vanjskih i europskih poslova zbog toga pozvan crnogorski ambasador u Zagrebu Boro Vučinić kojem je izražen najoštriji prosvjed.

 U međuvremenu je crnogorsko Ministarstvo kulture naložilo uklanjanje spomen ploče Račiću i navelo da je ona podignuta bez suglasnisti Ministarstva i suprotno zakonu.

“Tijela lokalne uprave nadležna za poslove kulture i građevinarstva dužni su spriječiti bespravno podizanje spomen-obilježja, donošenjem rješenja o zabrani podizanja, odnosno rešenja o uklanjanju bespravno podignutog spomen-obeležja”, stoji u priopćenju Ministarstva.

Spomen-ploča Račiću podignuta je njegovom rodnom selu u Slatini kod Andrijevice. Račić je 1928. godine u Narodnoj skupštini u Beogradu ubio trojicu izaslanika Hrvatske seljačke stranke (HSS), a dvojicu ranio.

Na spomen-obilježju Račiću piše da je podignuta “znamenitom narodnom poslaniku, Slatinjaninu i Vasojeviću”.

Inicijativu da se u Račićevom rodnom mjestu postavi spomen-obilježje pokrenulo je “Bratstvo Račića”, a podržali su ga mještani Slatine.

Taj čin su i prije reakcije državnih tijela osudili Hrvatsko nacionalno vijeće Crne Gore, opozicijska Socijaldemokratska stranka i Hrvatska seljačka stranka (HSS).

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.