Ljajić: Pomirenja nema, ta tema se na Balkanu teško prima

Regija 07. pro 201720:59 > 21:00
N1

Potpredsjednik Vlade Srbije Rasim Ljajić izjavio je da Haški tribunal, koji krajem godine završava svoj rad, donio djelimičnu satisfakciju obiteljima žrtava, iako nisu svi ratni zločinci procesuirani, donio je zaostavštinu i građu koja će se moći koristi, ali da je njegov rad pratio i niz kontroverzi po kojima će također ostati upamćen.

“Tribunal je posljedica nespremnosti domaćih pravosuđa da sude za djela ratnih zločina. Ono što jest kontroverza prije svega su nerazumno dugi postupci, što se na početak nekih suđenja čekalo po nekoliko godina, što se dogodi i da se čovjek ubije pred kamerama, dalje slučaj ‘Šešelj’ je bio krajnje problematičan, u tom predmetu je sam Tribunal ušao u slijepu ulicu…”, izjavio je Ljajić u emisiji N1 direktno.

Kako je rekao, moglo bi u nedogled navoditi sve negativnosti tog suda. “Ali, činjenica je da ni ovaj, ni jedan drugi sud nije nadležan da pomiri narode i države”, rekao je Ljajić.

Ljajić je rekao i da je skeptičan po pitanju procesa pomirenja u regiji “s Haškim sudom ili bez njega”.

“Ovdje ne postoji spremnost za suočavanje s prošlošću, nijedna strana, nitko se ni za milimetar neće promijeniti i ja sam vrlo skeptičan da može do pomirenja doći, ta priča se teško prima”, rekao je Ljajić.

Ljajić, koji je 13 godina na čelu Savjeta za suradnju s Haškim tribunalom, rekao je da Haški sud nije sudio ni Srbiji ni Hrvatskoj, već da je utvrđivao individualnu krivicu i procesuirao one za koje je smatrao da su krivi za ratne zločine.

“Slušam sada da u Hrvatskoj netko pokreće postupak protiv Mesića jer je transkripe razgovora koji osuđuju ‘hrvatsku šestorku’….Mi smo sve predali, a bili smo dugo optuživani da krijemo dokumentaciju. Srbija je imala 2.082 zahtjeva iz Haga, na sve je pozitivno odgovoreno, na stotine tisuća dokumenata je predano tom sudu”, rekao je Ljajić.