U slučaju da Sjedinjene Američke Države uvedu najrigoroznije sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS), koje bi značile nemogućnost otkupa i prerade nafte, Srbija bi sa sadašnjim rezervama mogla izdržati oko dva mjeseca.
Kako za Danas kaže energetski stručnjak Bogdan Petrović, taj podatak se zna iz izjave predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, ali je, napominje, ostalo nejasno ima li Srbija zalihe nafte ili derivata za dva mjeseca, koje derivate ima i u kojim količinama.
Službeni podaci, koje bi trebala objaviti Republička direkcija za robne rezerve, ne postoje. Na stranicama te ustanove navodi se da se u njihovim skladištima skladište energenti, metali, dio žitarica, sol, limenke i druga roba za koju ne vrijede posebni uvjeti skladištenja, ali ne i u kojim količinama. Petrović ističe da bi Srbija, prema europskim propisima, trebala imati rezerve za tri mjeseca.
Osim državnih rezervi, NIS ima i vlastite rezerve, a dio zaliha izašao bi i iz njegovih skladišta, što bi državi dalo vremena da nabavi gorivo i opskrbi tržište, a možda i vremena da prikupi novac i preuzme cijeli ili dio NIS-a, kako bi ova jedna od najvećih kompanija u Srbiji nastavila s radom. Petrović smatra da je NIS nakon moguće najave uvođenja sankcija vjerojatno krenuo s većim uvozom nafte preko Jadranskog naftovoda (JANAF).
Prema podacima Agencije za energetiku (AERS) iz 2023., od ukupnog broja benzinskih postaja u Srbiji, čak 20 posto je NIS. No, i drugi prodavači goriva kupuju gorivo iz pančevačke rafinerije, ali ima i onih koji uvoze derivate, među kojima su MOL i OMV.
A kako bi se moglo zamijeniti NIS-ovo gorivo? Prije svega, država bi mogla uvoziti naftne derivate iz rafinerija u regiji na tri načina. Prvi je teglenicama Dunavom (putem kojim već dolazi dio derivata), drugi željeznicom, a treći kamionima u cisternama. No, 70 posto dizela i 85 posto benzina ne može se tako brzo nabaviti na tržištu jer je to logistički nemoguće.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!