Ovo su sljedeće nezavisne države svijeta?

Svijet 02. velj 201612:18 > 12:18
REUTERS/Dylan Martinez

Kulturološke, jezične i druge različitosti kroz povijest su dovodile do toga da neka područja traže nezavisnost od onih koji su nad njima vladali. U posljednje vrijeme, katalonski vođe obećali su odvajanje od Španjolske, a Škotska je 2014. održala referendum o nezavisnosti.

Politička sloboda nije uvijek glavni cilj te pokreti uvijek ne uspiju, no svakako se događaju promjene.

Katalonija, Španjolska

Ova španjolska autonomna pokrajina u rujnu 2015. izabrala je prosecesijskog vođu, koji je opećao da će se odvojiti od Kraljevine u roku od 18 mjeseci. Ova godina bit će ključna za pokret za neovisnost. Odnosi između Madrida i Barcelone zategnuti su već neko vrijeme, a jedan od glavnih argumenata zagovornika secesije je to da Barcelona daleko više novaca uplaćuje Madridu nego što od njega dobiva. Španjolska je već dugo u ekonomskoj krizi, a najbogatija i i gospodarski najuspješnija pokrajina je upravo Katalonija.

REUTERS/Albert Gea

Škotska, Velika Britanija

U rujnu 2014. Škotska je imala referendumsko pitanje “Treba li Škotska biti nezavisna država?”. Gotovo 45% zaokružilo je DA, dok ih je 55% bilo za ostanak u Ujedinjenom Kraljevstvu.

Čak i oni koji su na referendumu bili protiv iz ekonoskih razloga ipak ima jak osjećaj kulturne nezavisnosti. “Škoti su veoma ponosni na svoju kulturu i povijest”, rekao je za BBC Mark Ware, Kanađin koji trenutno u Edinburghu obavlja dužnost Internations ambasadora.

Grenland, Danska

Kao što je Škotska država unutar Ujedinjenog kraljevtsva, Grenland je autonomna država pod danskom krunom. Iako je najveći otok na svijetu nastanjen još od prahistorijskih vremena Norvežani i Islanđani su na njemo osnivali svoja naselja od 986. godine, a danska kolonija postao je 1814.

Grenlanđani su 2008. uspješno glasali za veću autonomiju i sada imaju potpunu kotrolu nad sudstvom, korištenjem minerala, avijacijom te policijom. Danska još uvijek kontrolira vanjsku politiku i obranu i mala populacija znači da je veze s Daskom teško prekinuti.

pixabay.com

Quebec, Kanada

Ovoj kanadskoj provinciji nedostajalo je nekoliko glasova da postane samostalna država 1995. kada su birači izašli u rekordnom broju i odlučivali o neovisnisti. Iako je tada “ne” pobijedilo s 50,58% Quebec i dalje relativno nezavisna regija i kultorološki i politički. Dok je ostatak Kanade “naseljenička nacija” s ljudima koji su došli sa svih krajeva svijeta, Quebec osjeća veliku povezanost sa svojim francuskim korijenima.

pixabay.com

Tajvan, Republika Kina, Narodna Republika Kina

Demokratska pogresivna stranka u siječnju je pobijedila na predsjedničkim izborima te ponovo u prvi plan stavila nezavisnost od Kine. Naime, vlasti Narodne Republike Kine kao i većine država svijeta, uključujući i Hrvatsku, ne priznaju vladu Republike Kine i smatraju Republiku Kinu dijelom Narodne Republike Kine.

Zbog osjetljivosti politike većina na Tajvanu šuti oko te teme, no sve veći broj građana etnički se izjašnjava Tajvancima, a ne Kinezima.

pixabay.com

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.