Prosvjedi u Italiji protiv reformi radnog zakonodavstva

Svijet 14. stu 201422:23 > 22:28
Reuters/Remo Casilli

Talijanski sindikati, kojima su se priključili studenti i ljevičarske skupine, prosvjedovali su diljem zemlje protiv najavljenih izmjena zakona o zaštiti radnih mjesta koje je najavio premijer Matteo Renzi.

Sindikat metalaca FIOM-CGIL održao je prvi od dvaju štrajkova u trenucima dok se Renzijeva vlada priprema do kraja godine u parlament poslati prijedloge zakona o zapošljavanju i otpuštanju.

Renzi želi zapošljavanje i otpuštanje radnika učiniti jednostavnijim za poslodavce, ali je i obećao veće povlastice za nezaposlene. Predložena je i obrazovna reforma, ali i nju kritičari drže previše usmjerenom na tržišno poslovanje.

Najveći prijepor izaziva Renzijeva namjera da izbriše članak koji radnicima omogućuje da se u slučaju otkaza obrate sudu u nastojanju da se vrate na posao.

Prosvjedi su održani u gradovima od sjevera Italije (Milano), preko Rima do juga zemlje (Napulj, Palermo), pri čemu je bilo manjih sukoba s policijom.

Najveći prijepor izaziva Renzijeva namjera da izbriše članak 18. Zakona o radu koji stalno zaposlenim radnicima u tvrkama s više od 15 zaposlenih omogućuje da se u slučaju gubitka radnog mjesta obrate sudu u nastojanju da se vrate na posao. To je kamen temeljac zaštite radnika i jedan od postulata talijanske ljevice i oko njega će se voditi najveće bitke.

“Nećemo prestati dok oni ne promijene stajalište. Mi se ne želimo samo opirati stvarima, mi želimo promijeniti zemlju”, rekao je glavni tajnik FIOM-a Maurizio Landini, dodavši da bi se odredbe članka 18. trebale proširiti na sve radnike u Italiji, uključujući i one koji rade na određeno vrijeme, što sad nije slučaj.

“Ništa još nije ni izdaleka gotovo”, rekla je na skupu u Milanu čelnica najvećeg talijanskog sindikata CGIL-a, koji je za 5. prosinca najavio generalni štrajk u Italiji.