Istražujemo: Što je haški sud dosad napravio?

Svijet 26. ožu 201620:35 > 20:44
N1

23 godine rada Međunarodnog suda za zločine u bivšoj Jugoslaviji malo je koga zadovoljilo. Presude se čekaju predugo, a kada konačno stignu, poput posljednje Radovanu Karadžiću, u zemljama regije umjesto pomirenja uglavnom izazivaju nove prijepore. Istražili smo što je haški sud do sada napravio i kakvo bi naslijeđe mogao ostaviti.

Umjesto da mire, presude Haaškog suda, čini se, samo uznemiruju regiju. Bivši predsjednik republike da to nije samo stvar suda.

”Poruke koje šalje taj sud nisu našle prave uši, tu imaju ulogu države koje su odbijale suradnju, pa je među njima i Hrvatska i na kraju krajeva u državama se uvijek vodila kampanja protiv suda kada se sudilo ‘našima”, kazao je Ivo Josipović.

Kada se sve zbroji u Haagu je optužena ukupno 161 osoba. 80 ih je osuđeno, 60 ljudi sa srpske strane, 12 s hrvatske i 5 s bošnjačke.

”Vjerojatno broj presuda i broj optužbi koji zaista obuhvaća najviše počinitelja sa srpske strane je rezultat zločina u naravi, pri tome bih se složio u mjeri da nisu svi zločini ni na jednoj strani obuhvaćeni, da je puno zločina ostalo nekažnjeno”, govori Josipović.

U postupcima koji traju, osmorica optuženih su pred Žalbenim vijećem, među njima je šestero Hrvata iz BiH, a čekaju se još presude za Gorana Hadžića, Ratka Mladića te Vojislava Šešelja koji će je dobiti idući tjedan.

Najnezadovoljniji radom suda očekivano su u Srbiji gdje njegov rad, kao i presude smatraju selektivnim.

”Srbija osuđuje svaki zločin i Srba nad ostalima i ostalih nad Srbima i mi to jedini u regiji na ovakav način smijemo kazati”, rekao je premijer Srbije Aleksandar Vučić.

Odvjetnik Luka Mišetić koji je u Haagu obranio Antu Gotovinu kaže da Haag očito ima problema te da nije zadovoljio sve.

”Ali pitamo se što bi bilo da nije postojao Haaški sud, Radovan Karadžić možda bi do dan danas bio na čelu Republike Srpske, Ratko Mladić možda bi vodio snage bosanskih Srba tako da po mom mišljenju, kad se gleda dugorročno smatrat će se da je Haaški sud bio pozitivan”, rekao je Mišetić.

Sud je, smatra on, pomogao stabilizaciji Bosne i Hercegovine te okolnih zemalja, no od stabilizacije do pomirenja očito je još dug put.