Velika je Britanija povijesnim referendumom u petak izglasala da želi napustiti Europsku uniju. Dojmovi se još nisu slegli, a već se digla prašina oko toga kako će se i kad Brexit doista i dogoditi. S druge strane, jučerašnja je odluka utjecala na cijeli svijet. Ovo je 6 dodatnih načina na koje Brexit utječe na svjetski poredak.
1. Skuplji godišnji odmori
Prva stvar koja se dogodila objavom Brexita jest pad vrijednosti funte, koja je bila na najnižoj razini od 1985. godine. Obzirom da je funta manje vrijedna u inozemstvu, Britancima će odmori biti skuplji, a obzirom da su poznati kao dobri potrošači, i mi bismo mogli osjetiti njihovu štedljivost već ove sezone.
2. Neće biti trenutne promjene imigracijskoga statusa
Britanski premijer morat će uvjeriti pripadnike građana drugih zemalja Europske unije, koji žive i rade u Velikoj Britaniji, da se njihov status neće mijenjati. To je bila i jedna od poruka kampanje koja se zalagala za Brexit, da svi oni koji žive i rade u Velikoj Britaniji u njoj ostanu i nakon što se Brexit u potpunosti izvrši.
3. Veća inflacija
Niža vrijednost funte znači da će uvoz postati skuplji. To vjerojatno znači i inflaciju, čiji se učinci vjerojatno neće vidjeti u prvih nekoliko mjeseci. U početku će cijene biti povišene samo na uvozne proizvode, prvenstveno hrana i odjeća, ali postoji i opasnost od toga da se inflacija osjetno proširi.
4. Kamatne bi stope mogle rasti
Problem s inflacijom jest da Bank of England ima zakonsku obvezu držati je na oko 2 posto godišnje. Ukoliko pad vrijednosti funte zaprijeti novim i bržim poskupljenjem cijena od spomenutoga postotka, banka će morati povećati kamatne stope, što bi na inflaciju moglo imati trojako djelovanje. Prvo, funta bi mogla postati atraktivnija, jer će depoziti u funtama imati višu kamatu. Drugo, smanjuje potrošnju postavljanjem viših troškova zaduživanja, posebice većim hipotekama. Treće, tvrtke bi se teže zaduživale kako bi se proširile, jer im je posudba skuplja.
5. Recesija?
Mnogi su i prije referenduma upozoravali da bi se mogla dogoditi recesija. Iako Velika Britanija neće napustiti Europsku uniju još barem dvije godine, velike će kompanije i investitori početi micati novac iz zemlje i pauzirati proširenje, zbog neizvjesne budućnosti nakon 2018. godine.
6. Velika Britanija bi mogla postati neatraktivno tržište
Još se treba raspraviti o uvjetima stupanja samostalne Velike Britanije na tržište Europske unije. Iako u obrnutom slučaju neće biti previše promjena, kompanije bi mogle postati nezainteresirane za poslovanje bilo u Velikoj Britaniji ili s njom.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.