Kadrove iz Nice i Münchena snimio je isti čovjek?

Svijet 25. srp 201608:59 > 09:06
REUTERS

Pucnjava u Münchenu s deset žrtava i dvadesetsedam ranjenih prema službenim policijskim podacima i dalje otvara nova pitanja.

Dok mainstream mediji pokušavaju analizirati što je pokrenulo 18-godišnjeg Nijemca iranskih korijena da s pištoljem glock 17 krene u ubilački pohod i posmiče devetero tinejdžera i djece, te rani desetke, alternativni mediji pokušavaju dokazati da je riječ o još jednom lažnom napadu, insceniranom u svrhu širenja nepovjerenja između kršćanskog dominantnog i islamskog manjinskog stanovništva.

Tako donose gotovo nevjerojatnu priču o njemačkom snimatelju i novinaru Richardu Gutjahru koji se pojavio u prvom snimateljskom redu u Münchenu, ali i nekoliko dana ranije u Nici kad je teški kamion na glavnom šetalištu za proslave Dana Bastilje pokosio i ubio čak 84 prolaznika.

To je nemoguće, tvrde, ako Gutjahr nije bio unaprijed obaviješten i o jednom i o drugom napadu. Nije poznato da je bilo koji profesionalac imao takvu sreću.

Što je u priči nepobitno? Gutjahr je u Nici uspio snimiti najgledaniji video kamiona koji kreće u ubilački pohod praćen motociklistom dok ga pokušava spriječiti. Video snimljen s balkona hotela na prvom katu uz Englesku promenadu odgledao je cijeli svijet, a autor je za sve važnije svjetske medije posvjedočio što se događalo.

Objasnio je kako se slučajno našao u prvom redu do poprišta, a zatim kako je nepoznati na motociklu pokušao spriječiti vozača da ubrza i počne kositi po promenadi. Navjerojatna profesionalna sreća u nesreći kakva se ne događa. U pravilu na takvim mjestima snimaju slučajni amateri.

Gutjahr se pojavljuje i u Münchenu. Dok traje operacija na svom Twitter profilu pušta snimke meteža, pomutnje, specijalnih snaga u akciji. U međuvremenu se pojavljuje i snimka atentatora ispred McDonaldsa kako iz pištolja otvara vatru na masu koja panično bježi i ispaljuje cijeli spremnik iz pištolja glock 17.

Ne zna se tko je to snimio, ali su alternativni mediji snimku iako nepotpisanu, odmah pripisali Gutjahru i zaključili da je unaprijed znao i za Nicu i za München. Oba su napada, tvrde, bile planirane specijalne operacije.

Kad se pažljivo pogleda snimka iz Münchena, tkogod je snimio, vidljivo je da snimatelj nije slučajno snimio atentatora. On postavlja kadar dok još nikoga nema, nekoliko sekundi prije nego što će atentator istrčati pred McDonald’s i otvoriti vatru iz glocka.

Ni dva dana kasnije ne zna se tko je snimio i plasirao tu snimku. Prema nekim izvorima, poslana je upravo s Gutjahrova računala. U svakom slučaju Gutjahr se opet našao u ulozi novinara svjedoka koji će za razne medije posvjedočiti što se dogodilo u Münchenu.

Kako je Gutjahr reagirao? Koliko je poznato nije demantirao optužbe. Kad je priča iscurila bez riječi je povukao materijale sa svog Twittera i to je bilo sve.

Tanjug/AP/Lukas Schulze/dpa
Tanjug/AP/Matthias Balk/dpa
AFP/Andreas Gebert
Tanjug/AP/Thamina Stoll/UGC
Tanjug/AP/Matthias Balk/dpa
Tanjug/AP/APTV
Tanjug/AP/Matthias Balk/dpa
REUTERS/Michael Dalder
Tanjug/AP/Associated Press Television
REUTERS
REUTERS
REUTERS
REUTERS

Je li se doista slučajno mogao pojaviti na oba teroristička napada? Istina je da živi u Münchenu i da je kao i svaki novinar mogao dotrčati na mjesto napada. U Nici se koji dan ranije mogao slučajno naći. Znakovito je ipak da se autor ne oglašava.

Alternativni mediji ne popuštaju. Odmah su istražili Gutjahrovu pozadinu i objavili zanimljive podatke o njegovoj obiteljskoj pozadini. U braku je s izraelskom državljankom Einat Wilf. U njezinoj biografiji vidljivo je da je riječ o obavještajki najvišeg ranga. Četrdeset petogodišnjakinja bila je članicom specijalnog obavještajnog odjela pod oznakom 8200, čak i savjetnicom premijera Shimona Peresa za sigurnost.

Da je riječ o vrlo visokom političkom profilu govore i drugi podaci, na primjer, da se kandidirala za predsjednicu Židovskog svjetskog kongresa.

Zbog svega teoretičari zavjere sigurni su da je u oba slučaja riječ o namještaljci. Inače, izraelsku tajnu službu Mossad, alternativci najčešće optužuju za poticanje terorizma u cilju održavanja tenzija između europskog i islamskog svijeta, piše Slobodna Dalmacija.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.