Vojska djece radi u rudnicima za naše mobitele, za 69 lipa

Svijet 01. ožu 201721:13 > 21:19
Screenshot SkyNews/Facebook

Sky News obišao je niz rudnika kobalta u Demokratskoj Republici Kongo, gdje rade djeca. Neka od njih nisu starija od četiri godine.

Usprkos užasnim uvjetima rada – kopanju po blatu, po kiši, nošenju teških vreća na glavi, dječak Dorsen s kojim su razgovarali zarađuje samo 8 penija dnevno, odnosno – 69 lipa.

Dorsen je siroče i u rudniku kobalta radi pod prijetnjom batinama.

“Kada radim ovdje, patim. Moja majka, ona je već mrtva, i ja morali smo raditi cijeli dan. Glava me boli”, kazao je za Sky News.

Ovaj je mineral ključna komponenta baterija koje idu u pametne telefone i laptope, zahvaljujući čijoj prodaji multinacionalne korporacije, poput Samsunga i Applea, zarađuju milijarde. Ipak, za iznimno opasno izvlačenje kobalta iz rudnika radnici, među kojima su brojna djeca, plaćeni su samo 69 lipa dnevno.

Većina svjetskog kobalta u industrijskoj upotrebi, 60 posto, dolazi upravo iz Konga, čije je rudnike istraživao Sky. Petina njh koriste upravo ručno kopanje te rude. U svim rudnicima koje su posjetili u tom nizu rudnika rade djeca i to po 12 sati dnevno. Dorsenov 11-godišnji prijatelj Richard kaže da ga od rada boli cijelo tijelo.

Tuneli rudnika ručno se kopaju i to bez zaštitne opreme. Nemaju nikakvu zaštitu od urušavanja, niti su radnici zaštićeni prilikom silaska u strme rupe, čak ni kada pada kiša.

Objavili su i fotografiju djece poredane u krug, dok su probirali komadiće kobalta po blatu, a među njima je bila i jedna trudnica, koja je već nosila sa sobom maleno dijete. Nitko od njih na sebi nije imao ni maske, niti rukavice koje propisuje Svjetska zdravstvena organizacija, budući da čestice kobalta mogu izazvati trajne posljedice na dišne organe.

Stanovnici u blizini rudnika piju vodu u kojoj se peru minerali, a lokalni liječnik navodi da brojna djeca oboljevaju od misterioznih bolesti, što pripisuje izloženosti materijalima koji dolaze iz rudnika.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.