'Zločine su počinili pojedinci, a ne zemlje i vlade'

Svijet 06. pro 201716:28 > 16:33
N1

U tijeku je sjednica Vijeće sigurnosti UN-a na kojoj je glavna tema rad Haškog suda. Na sjednici sudjeluje i predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović.

Prvi je govorio predsjednik Haškog suda Carmel Agius.

“Zločine su počinili pojedinci, ponavljam – pojedinci, a ne zemlje, narodi i vlade”, kazao je.
“S presudom u slučaju Mladića i presudom u žalbenom postupku Prlića Tribunal je završio svoju ključnu zadaću u skladu s ovim Vijećem”, kazao je Agius.

“Moja poruka je da je ovo bila velika čast. Služiti kao zadnji predsjednik Haškog suda bilo je potrebno uložiti puno truda kako bi se Sud zatvorio kada je planirano. Nije bilo upitno hoće li Tribunal uspjeti, ali uspjeh se ne mjeri samo brojem zaključenih slučajeva već i profesionalnošću”, kazao je Agius.
Carmel Agiu u svom je govoru istaknuo da zatvaranjem suda posao oko kažnjavanja ratnih zločina nije gotov.

“Nedostatak rata ne znači mir, posebice u BiH”

“Ponosan sam što sam zatvorio instituciju ovakvog kalibra. Aktivnisti Haškog tribunala ne počinju niti završavaju u Haagu. Prestanak rada Haškog suda ne znači da je naš posao završen. Odlazim sa saznanjem da se veliki broj predmeta mora riješiti na sudovima. Brojne slučajeve su sudovi već preuzeli i istražitelji podižu optužnnice, ali treba učiniti više. Uspon nacionalizma i revizionizma u regiji se ne smije ignorirati”.
“Nedostatak rata ne znači mir, posebice u BiH. Pozivam međunardonu zajednicu da osigura pripadnicima svih etničkih skupina da ne budu napušteni nakon zatvaranja Tribunala i da održe obećanja. Nastojanja da se kazne zločini nije samo na jednoj instituciji već na svima nama, Tribunal je bio prethodnik”, kazao je predsjednik Haškog suda.
Agius se u svom govoru osvrnuo i na samoubojstvo generala Slobodana Praljka. Naveo je “kako je to što se dogodilo bilo vrlo nesretno, ali da to ne smije zasjeniti nasljeđe i presude koje je donio Haški sud. Upozorio je da se neki pokušavaju eksploatirati taj slučaj i da se to ne smije dozvoliti.

Meron: Haški sud nadmašio i najoptimističnija očekivanja

Predsjednik Mehanizma za međunarodne kaznene sudove (MICT), tijela koje nasljeđuje ICTY, Theodor Meron kazao je kako je taj sud predstavljao “istinski iznimnu prekretnicu u međunarodnoj pravdi”.

 Meron je kazao kako je Haški sud nadmašio i najoptimističnija očekivanja i ojačao same temelje međunarodnog humanitarnog prava.

“Sud je pokazao da se i najkompliciraniji predmeti mogu voditi u skladu s najvišim standardima”, kazao je Meron.

 Istaknuo je da MICT vodi žalbeni postupak u predmetima Šešelj i Karadžić te ponovljeno suđenje u predmetu Stanišić i Simatović. Najavio je da će pravomoćnu presuda u predmetu Šešelj biti u prvoj polovici 2018., a presuda Karadžiću krajem 2019.

Brammertz: Mnogi ratni zločinci još nisu osuđeni

Glavni tužitelj ICTY-ja Serge Brammertz Tribunal nastavlja završavati mali broj slučajeva. “Radimo na dva žalbena slučaja”, rekao je Brammertz.

“Završili smo restrukturiranje jedinice za praćenje bjegunaca. Pružamo potporu i nacionalnim jurisdikcijama koji se tiču zločina protiv čovječnosti i u Ruandi i na području bivše Jugoslavije”, kazao je.

“Postigli smo pravdu, a posebna strategija se pobrinula da budemo neovisni u pojedinim slučajevima”, kazao je Brammertz i naveo da zatvaranjem Tribunala posao nije završen.
Istaknuo je da je zahvajujući Haškom sudu mnoge žrtve dobile zadovoljštinu za ono što su doživjele i propatile.
“Vjerujemo da su naši rezultati vjerodostojni. Nadamo se da će Vijeće vidjeti naše napore kao značajan doprinos održanju međunarodnog mira i sigurnosti”, kazao.
“Događaji u posljednja dva tjedna pokazuju da mnogi osuđene ratne zločince smatraju junacima, dok se žrtve i preživjeli ignoriraju”, rekao je Brammertz na sjednici Vijeća sigurnosti UN-a.
Naveo je da zemlje nisu uvijek bile za suradnju s Tribunalom kada je u pitanju bilo izvršavanje obveza oko uhićenja osumnjičenih i dokumenata: “Ali uspjeli smo mnoge privesti pravdi”, kazao je Brammertz.
“Za zločine nisu odgovorni narodi nego pojedinci, njihovi politički i vojni nadređeni. Niti jedan narod nije odgovoran za ratni zločin, krivnja je isključivo na pojedincu”, kazao glavni haški tužitelj.
“Iako pravda neće dovesti do pomirenja, to je važan preduvjet. Mnogi ratni zločinci još nisu osuđeni i čekaju pravdu”, kazao je Brammertz.
Cijeli Brammertzov govor možete čitati OVDJE.
Govorit će i Theodor Meron te veleposlanici 15 država članica VS UN-a, hrvatska predsjednica, te predstavnici Srbije i BiH.

Predsjednica Grabar-Kitarović u utorak je razgovarala s glavnim tajnikom UN-a Antoniom Guterresom, te je spomenula i pitanje presude šestorici Hrvata iz BiH. Izrazila je zabrinutost zbog pojedinih reakcija na presudu.