Dennis Perry je 2003. godine osuđen na dvije uzastopne doživotne kazne zatvora za brutalno ubojstvo crnog para. Ubojstvo Harolda i Thelme Swain dogodilo se 1985. godine u crkvi u južnoj Georgiji.
Cijelo vrijeme, tijekom uhićenja, suđenja i osude, pa i nakon što je proveo 21 godinu u zatvoru, Perry je tvrdio da je nevini.
Odvjetnici su sucu 2020. predstavili mnoštvo novih DNK dokaza kako bi dokazali ono što je Perry cijelo vrijeme tvrdio – imate krivog čovjeka, piše CNN.
Nekoliko mjeseci kasnije, Perry je pušten iz zatvora. Vratio se kući gdje su ga dočekali supruga i gomila djece i unučadi. No, pogrešna opresuda ukrala mu je godine živora.
Kako je sustav toliko pogriješio?
Njegovim oslobađenjem otvorio se niz pitanja, a jedno je i kako je pravosudni sustav mogao toliko pogriješiti i ako Perry nije ubojica, tko je?
Ranije ovog mjeseca, istražni ured Georgie pokušao je odgovoriti na neka od otvorenih pitanja. Uhićen je čovjek kojeg optužuju za ubojstva u baptističkoj crkvi Rising Daughter prije gotovo 40 godina.
Što se dogodilo 1985.?
U ponedjeljak navečer u ožujku 1985., bijelac je ušao u predvorje baptističke crkve. U kapelici su žene iz povijesno crnačke kongregacije održavale sastanak. Te noći im se pridružio Harold Swain, jedan od đakona.
Žena koja je prisustvovala sastanku kasnije je rekla policiji da je otišla malo prije 21 sat te da je na odlasku vidjela bijelca duge plave kose koji je ulazio u crkvu. Pitala ga je što želi, a on je odgovorio da želi razgovarati s Swainom.
Swain je otišao razgovarati s tim čovjekom, a svjedoci su kasnije rekli istražiteljima da su čuli tučnjavu u predvorju praćenu zvukovima pucnjave. Svi su se sakrili iza klupa, osim njegove supruge Thelme koja je potrčala u predvorje prema svom suprugu. Odjeknuo je još jedan pucanj, a potom je nastupila tišina.
Kad je policija stigla, Harold i Thelma Swain bili su mrtvi, a ubojica je odavno otišao. Policija je s mjesta događaja pronašla čahure, gumbe s košulje i tri para naočala. Dva su pripadala ubijenom paru, a policija je vjerovala da treći pripada ubojici. Nakon detaljnijeg ispitivanja istražitelji su u naočalama pronašli nekoliko dlaka.
Ključni materijal
Kosa je testirana i nekoliko desetljeća kasnije pomnogla je u oslobađanju Perryja i uhićenju pravog ubojice.
No, u noći ubojstva, žene koje su bile na sastanku dale su potpuno različite opise ubojice. Računalno generirane skice kombinirane su u jednu složenu sliku mladog bijelca s dugom kosom.
Prošle su godine, a nitko nije bio uhićen zbog ovog ubojstva. Tek 1988. stvari su se malo zakotrljale, i to nakon što je emitirana TV serija koja je prikazivala reakcije nekoliko žena nakon zločina.
Razmatrano je više osumnjičenih, provjeravani su alibiji, ali još uvijek nitko nije uhićen. Cijelo desetljeće kasnije, 1998., Ured šerifa okruga Camden zaposlio je bivšeg zamjenika i dao mu godinu dana da ponovno istraži ubojstva. Za nekoliko tjedana usredotočio se na jednoh osumnjičenika: Dennisa Perryja.
Država protiv Dennisa Perryja
Perry je za CNN rekao da nije ni znao da je osumnjičen dok mu policajci nisu pokucali na vrata. Na dan kada je uhićen, Perry je rekao da ga je policija zaustavila dok se vraćao kući s posla.
Iako je odrastao s bakom i djedom u okrugu Camden, gdje su se dogodila ubojstva, Perry je još 1985. rekao da je živio s majkom izvan metroa Atlante, gotovo pet sati vožnje od crkve u kojoj se dogodio zločin. Tada nije imao ni auto.
U početnoj je istrazi policija potvrdila njegov alibi i nije ga smatrala osumnjičenikom, pokazali su sudski zapisi. No, u vrijeme kada je suđenje počelo 2003. godine, izvorni istražitelji su otišli u mirovinu i mnogi dokazi koji su mogli pomoći Perryjevom obrambenom timu da dokažu njegov alibi su bili “izgubljeni” ili nestali.
Što je pokazala analiza naočala?
Naočale pronađene na mjestu zločina također su nestale, ali ne prije nego što su analizirane i dlake testirane. Rezultati DNK-a iz kose isključili su Perryja, pokazuju sudski zapisi. Naočale je pregledao optometrist i utvrdio da je vlasnik izuzetno dalekovidan s astigmatizmom na desnom oku.
Perry nije odgovarao tom opisu, a na testu je utvrđeno da ima “20/20 vid u svakom oku i nema astigmatizma”.
“Ako pogledate Dennisov slučaj, svakoga mora zabrinuti činjenica da je Dennis mogao biti procesuiran i osuđen za ubojstvo bez apsolutno ikakvih fizičkih dokaza koji bi ga povezivali s mjestom zločina”, rekla je za CNN Susan Clare, odvjetnica koja je radila u Perryjevom timu.
Umjesto da se oslanja na fizičke dokaze, država je slučaj protiv Perryja izgradila na svjedočenju žene po imenu Jane Beaver – majke Perryjeve bivše djevojke. Ona je sugerirala da je Perry lik potencijalnog ubojice na fotografiji koja je ranije kružila.
Nakon jednotjednog suđenja, Perry je osuđen za ubojstvo Harolda i Thelme Swain.
Tko je bio ubojica?
Godinama kasnije isplivalo je ime Erik Sparre, koje se spominjualo i na početku istrage. On je kazao da je u noći kad su se dogodila ubojstva radio noćnu smjenu u trgovini. No, kasnije se ispotavilo da njegov upravitelj nikad nije ni razgovaroa s policijom te nije ni potvrdio njegov alibi.
Odvjetnici su poslali tim istražitelja u Sparreov dom te zamolili njegovu majku za uzorak DNK-a. Pristala je, vjerujući da bi to potencijalno pomoglo osloboditi njezinog sina u slučaju.
Budući da djeca nasljeđuju mitohondrijski DNK od svojih majki, DNK test može s velikom vjerojatnošću pouzdanosti pokazati jesu li dvije osobe u srodstvu. Ova vrsta DNK testiranja postala je ključni alat za forenzičke istrage.
DNK dokaz
To su usporedili s ranije spomenutim dlakama koje su pronađeni na naočalama. Prema sudskim zapisima, DNK analiza je “mogla isključiti 99,6%” sjevernoameričkog stanovništva, ali Erik Sparre nije mogao biti isključen.
DNK dokaz bio je otkriće koje je odvjetnicima pomoglo da dokažu da Perry nije kriv za ubojstva. Njegov tim je zatražio novo suđenje 2019. Nakon 20 godina, 10 mjeseci i šest dana, Dennis Perry pušten je iz zatvora 2020. Gotovo godinu dana kasnije, oslobođen je optužbi.
Tek 9. prosinca, gotovo 40 godina od ubojstava, Erik Sparre je optužen za dva ubojstva i dva teška napada.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!