Što su kasetne bombe koji su Rusi koristili u Sumiju?

Svijet 14. tra 202506:31 0 komentara
Sergey BOBOK / AFP

Kasetne bombe su osobito opasne za civile, jer mnoge od tih manjih bombi ne eksplodiraju odmah, već ostaju na tlu kao skrivene prijetnje koje mogu ubiti ili ozlijediti ljude i godinama nakon sukoba.

Izbacuju i po stotine manjih bombi

Kasetne bombe (ili kasetno streljivo) su eksplozivne naprave koje se pri aktivaciji rasprše u velik broj manjih eksploziva, tzv. “submunicija” ili “bojevi ulošci”. Umjesto da eksplodiraju u jednom udaru, kasetne bombe izbacuju desetke ili čak stotine manjih bombi preko velikog područja – često veličine nekoliko nogometnih igrališta.

U 2022. 71% žrtava – djeca

U 2022. godini, 95 % žrtava kasetnog streljiva bili su civili, a čak 71 % od toga – djeca.

Kasetne bombe, zbog svoje veličine i oblika, često nalikuju igračkama. Zbog prirodne dječje radoznalosti, djeca su posebno izložena opasnosti – mogu naići na neeksplodirane bombe dok se igraju ili hodaju kući, piše Maginternational.

Što su kasetne bombe?

Kasetna bomba je oružje koje se raspada u zraku i oslobađa više eksplozivnih podmunicija ili “bombica” na širokom području. Mogu se ispaljivati iz aviona, artiljerije ili raketnih sustava, navodi Međunarodni odbor Crvenog križa (ICRC).

Koliko su opasne?

Ove bombe su dizajnirane da eksplodiraju pri udaru o tlo, uz veliku vjerojatnost da će svi u blizini biti ubijeni ili teško ranjeni. Osim početne eksplozije, mnoge bombice ne detoniraju odmah. Prema podacima ICRC-a, do 40 % kasetne municije nije eksplodiralo u nekim nedavnim sukobima.

Zbog toga kasetne bombe, poput nagaznih mina, predstavljaju dugotrajnu prijetnju civilima. Neeksplodirane bombice mogu usmrtiti ili osakatiti ljude godinama, pa i desetljećima nakon sukoba, piše Danas.rs.

Što kažu ljudskopravaške organizacije?

Organizacije za ljudska prava ističu da je upotreba kasetne municije u naseljenim područjima kršenje međunarodnog humanitarnog prava, jer izaziva neselektivnu štetu i razaranje. Prema Reutersu, 60 % žrtava kasetnih bombi stradalo je tijekom svakodnevnih aktivnosti, a jedna trećina svih žrtava su djeca.

Zabrana i međunarodni sporazumi

Više od 120 država potpisalo je Konvenciju o kasetnoj municiji, kojom se zabranjuje upotreba, proizvodnja, prijenos i skladištenje tog oružja. No Rusija, Ukrajina i Sjedinjene Američke Države nisu pristupile sporazumu. Od stupanja Konvencije na snagu 2008., prema podacima Koalicije za kasetnu municiju, uništeno je 99 % svjetskih zaliha.

Gdje su korištene?

Kasetne bombe su prvi put upotrijebljene tijekom Drugog svjetskog rata, a od tada su ih koristile najmanje 15 zemalja, uključujući Eritreju, Etiopiju, Francusku, Izrael, Maroko, Nizozemsku, Veliku Britaniju, Rusiju i SAD, piše Reuters.

Procjenjuje se da su SAD bacile oko 260 milijuna kasetnih bombica na Laos između 1964. i 1973. godine. Do danas je očišćeno manje od 400.000 komada – što je tek 0,47 % ukupne količine – a najmanje 11.000 ljudi je poginulo.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!