Kada je Rusija napala Ukrajinu u veljači 2022., ruski predsjednik Vladimir Putin obećao je osvojiti glavni grad Kijev u tri dana. 18 mjeseci kasnije, to se još uvijek nije dogodilo, unatoč tome što je Kremlj potrošio više od 60 milijardi dolara na rat, kaže Gary Schmidt s washingtonskog Enterprise Institutea.
“Svi su gledali koliko novca Kremlj troši na rusku vojsku i govorili da će ona imati velike sposobnosti”, prisjeća se Schmidt.
Stručnjak Atlantskog vijeća za strategiju i sigurnost Ian Brzezinski smatra da je invazija na Ukrajinu planirana kao kratkoročna vojna kampanja, koja je sada postala dugotrajni sukob, piše Glas Amerike.
“Sada su u defanzivi. Nažalost, dobili su dovoljno vremena da utvrde rovove i naprave minska polja. To nije borbena sila svjetske klase, ali ta je sila ipak velika”, smatra Brzezinski, sin Zbigniewa Brzezinskog, poznatog američkog savjetnika za nacionalnu sigurnost u doba Hladnog rata.
Trenutno je u ruskoj vojsci oko milijun vojnika. Schmidt smatra da zbog gubitaka u Ukrajini, i unatoč mobilizaciji, njeni veliki dijelovi nisu spremni za borbu.
“Nekoć su bili snaga u oklopnim operacijama. Međutim, bez kombiniranih operativnih sposobnosti, potrebne logistike i kombinirane uporabe zračnih snaga, to više nije slučaj”, kaže Schmidt.
Brzezinski ističe da je sukob u Gruziji u kolovozu 2008. otkrio slabosti u disciplini, zapovijedanju i strukturi ruske vojske, “To je bilo loše. A Putin je obećao da će promijeniti stvari i počeo provoditi plan modernizacije vojske u roku od 10 do 15 godina.”
Moskva je započela prijelaz na moderniju i kompaktniju vojsku, s taktičkim bataljunima po uzoru na zapadne. Međutim, Schmidt naglašava da je, također radi kompromisa, prioritet stavljen na kvantitetu, a ne na kvalitetu postrojbi, te da je vojni vrh preuveličavao kapacitete kako bi zadovoljio političke vrhove. Prema njegovim riječima, reforme nisu bile toliko učinkovite.
“Većina novca nije potrošena na poboljšanje vojske, nego je otišla u džepove generala i vojnih kooperanata”, ističe Schmidt.
Rusija se sada suočava s problemom radne snage u Ukrajini. Samo povećanje broja vojnika neće pomoći i neće biti lako, kaže Philip Breedlove, umirovljeni general američkih zračnih snaga i zapovjednik NATO snaga u Europi od 2013. do 2016. godine.
“Ako mislite da je s Rusijom gotovo, varate se. Ima još puno kapaciteta. Međutim, Putin bi morao uložiti ogroman politički napor da nastavi mobilizirati snage i raditi neke od stvari koje bi mogle biti potrebne”, naglašava Breedlove.
Američki stručnjaci rekli su za Glas Amerike da čekaju kako će plaćenici iz skupine Wagner reagirati na smrt vođe Jevgenija Prigožina, koji je poginuo u zrakoplovnoj nesreći za koju neki krive Putina.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!