Nakon munjevite ofenzive pobunjenika koja je zauzela Damask i prisilila sirijskog vođu Bašara al-Asada na bijeg, svijet pokušava shvatiti posljedice ovog dramatičnog preokreta na Bliskom istoku.
Nakon pada Asadovog režima neke zemlje su na dobitku, a neke ipak na gubitku, Politico donosi pregled potencijalnih pobjednika i gubitnika.
Jedan od glavnih naroda koji nakon ovog pada režima izlazi kao pobjednik je sirijski narod koji je pretrpio je 13 godina višeslojnog građanskog rata i gotovo pola stoljeća brutalne vladavine Assadove obitelji, obilježene cenzurom, državnim terorom, masovnim deportacijama, kemijskim napadima i masakrima. Rat je odnio između 470.000 i 600.000 života te raselio više od 13 milijuna ljudi, od kojih je 6,2 milijuna pobjeglo u inozemstvo. Iako Asadov pad budi nadu, sudbina običnih Sirićana ovisi o tome hoće li zemlja izbjeći daljnje sukobe i razvijati se u mirnom smjeru. Postoje strahovi da će nastati vakuum vlasti koji bi mogao dovesti do sukoba između političkih i vjerskih frakcija.
Hayat Tahrir al-Sham (HTS), glavna pobunjenička frakcija, ima kontroverznu povijest. Iako se njezin vođa Abu Mohammed al-Jolani pokušava predstaviti kao umjereni vođa, mnogi ostaju skeptični prema njegovim namjerama. “Povjerenje prema al-Jolaniju slično je Oscar Wildeovoj izreci o drugom braku: ‘trijumf nade nad iskustvom’,“ upozorio je bivši američki diplomat Alberto Fernandez, prenosi Večernji list.
Turska
Osim Sirije, Turska je također jedan od pobjednika pada al-Asadovog režima. Predsjednik Recep Tayyip Erdoğan bio je među glavnim podupirateljima sirijskih pobunjenika, prvenstveno kako bi oslabio utjecaj Irana, koji je stajao uz Assadov režim. Assadov pad sada otvara mogućnost Turskoj da ostvari strateške ciljeve, poput suzbijanja kurdskih separatista u sjeveroistočnoj Siriji i rekonstrukcije koja će donijeti prilike turskim tvrtkama. „Velika pobjeda za Tursku – genijalan potez Erdođana“, komentirao je ekonomist Timothy Ash.
Izrael
Asadov pad označava slabljenje iranskog utjecaja u regiji i prekid važnih kopnenih ruta za opskrbu Hezbollaha, što donosi pozitivan ishod Izraelu. Izraelski premijer Benjamin Netanyahu izjavio je kako je ovaj događaj „rezultat odlučne akcije protiv Hezbollaha i Irana“, ali je upozorio na moguće opasnosti koje dolaze s kaotičnom situacijom u Siriji. Izrael je odmah preuzeo kontrolu nad napuštenim sirijskim vojnim položajima u tampon-zoni na Golanskoj visoravni kako bi spriječio uspostavu neprijateljskih snaga uz svoju granicu.
Kurdi
Neki od glavnih gubitnika raspada Asadove vladavina su Kurdi koji su pod Assadovim režimom uživali poluautonomiju u sjeveroistočnoj Siriji, ali je njihova budućnost pod novim režimom neizvjesna, osobito ako bude pod kontrolom islamističkih frakcija koje podupire Turska. Gubitak teritorija od strane kurdske militantne skupine YPG dodatno pogoršava njihov položaj. Također gubitnici su i Alaviti, koji čine oko 12% sirijskog stanovništva, strahuju od odmazde zbog svoje povezanosti s Asadovim režimom. Kao glavna potpora režimu, nalazili su se na čelnim pozicijama u vojsci i vladi, ali sada riskiraju osvetničke napade.
Rusija i Iran
Assadov pad predstavlja značajan udarac za Rusiju i Iran, koji su spašavali njegov režim od 2015. Rusija je izgubila strateški utjecaj i potencijalne gospodarske koristi, dok Iran gubi važnog saveznika za podršku Hezbollahu. Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov na konferenciji u Dohi oštro je kritizirao situaciju: „Neprihvatljivo je dopustiti da teroristička skupina preuzme kontrolu nad Sirijom.“
Tijek događaja u Siriji pratimo OVDJE.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!