Tijela 23 Rohinja koji su bježali iz mjanmarske države Rakhine izvučena su nakon što im je brod potonuo.
Trideset drugih se još uvijek vodi kao nestalo, dok je osam ljudi navodno preživjelo nesreću.
Preživjeli su rekli da su pokušavali doći do Malezije kada je njihov brod s više od 50 putnika potonuo i posada ga je u nedjelju napustila.
Svake godine tisuće Rohinja pokušavaju krenuti na opasno putovanje morem u Maleziju ili Indoneziju.
Bježe od progona u Mjanmaru i pretrpanih izbjegličkih kampova u Bangladešu. Među onima koji su umrli ovog tjedna je 13 žena i 10 muškaraca, svi Rohinja muslimani, rekao je spasilački tim za BBC.
Muslimanske Rohinje su etnička manjina u većinski budističkom Mianmaru. Mnogi od njih pobjegli su u Bangladeš 2017. kako bi pobjegli od kampanje genocida koju je pokrenula burmanska vojska. I oni koji su ostali u Mjanmaru pokušavaju pobjeći od 2021. kad je bio vojnog udara.
Oni koji su preživjeli ovotjedno potonuće čamca prisjećaju se kako ih je udario veliki val u blizini glavnog grada Rakhinea, Sittwea.
Kažu da su krijumčari, koji su bili plaćeni oko 4000 dolara po osobi za putovanje u Maleziju, tada napustili brod. Tijela žrtava pokupili su drugi brodovi ili ih je more izbacilo na plažu.
Dugo putovanje preko Andamanskog mora u pretrpanim ribarskim brodovima uvijek je opasno, ali posebno u ovo doba godine, na vrhuncu sezone monsunskih oluja.
Većina Rohinja pokušava prijeći između listopada i svibnja.
Spremni su preuzeti rizik – i često prodaju svoju jedinu imovinu, poput zemlje, kako bi financirali putovanje – zbog neumoljivo sumornih uvjeta u kojima su prisiljeni živjeti, bilo kao izbjeglice u užasno pretrpanim kampovima preko granice u Bangladešu, ili podvrgnuti diskriminaciji i ograničenjima njihovog kretanja u Mjanmaru.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!