Predstavnik ruske kontrole naoružanja upozorio je u petak administraciju Donalda Trumpa na opasnosti ponovnog testiranja nuklearnog oružja, rekavši da će Moskva držati sve opcije otvorenima u svjetlu, kako je rekao, "ekstremno neprijateljskog" stava Washingtona.
Prvi nuklearni pokus 1945.
Ponovno testiranje dviju najvećih svjetskih nuklearnih sila označilo bi ulazak u novu i neizvjesnu eru gotovo 80 godina nakon prvog nuklearnog pokusa u Alamogordou u Novom Meksiku, u srpnju 1945. godine.
Rusija, Sjedinjene Države i Kina trenutno prolaze kroz značajnu modernizaciju svojih nuklearnih arsenala, dok se sporazumi o kontroli naoružanja iz doba Hladnog rata između Sovjetskog Saveza i Sjedinjenih Država raspadaju.
Zamjenik ministra vanjskih poslova Sergej Rjabkov, zadužen za kontrolu naoružanja, poslao je izravan signal Washingtonu, ističući da je Trump zauzeo radikalan stav prema Ugovoru o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih pokusa (CTBT) tijekom svog prvog mandata.
“Međunarodna situacija je u ovom trenutku izuzetno složena, a američka politika u raznim aspektima danas je izrazito neprijateljska prema nama”, rekao je Rjabkov u intervjuu za ruski list Kommersant. “Mogućnosti koje imamo na raspolaganju da osiguramo svoju sigurnost i pošaljemo politički prikladne poruke ne isključuju niti jednu mogućnost.”
Putin povukao ratifikaciju CTBT-a, SAD izbjegao
Tijekom Trumpova mandata 2017. – 2021., njegova je administracija razmatrala provedbu prvog američkog nuklearnog testa od 1992. kada je izveden zadnji, izvijestio je Washington Post 2020. godine.
Godine 2023. predsjednik Vladimir Putin službeno je povukao rusku ratifikaciju CTBT-a, svrstavši Rusiju uz Sjedinjene Države, koje su potpisale ugovor 1996., ali ga nikada nisu ratificirale.
Neki stručnjaci za kontrolu naoružanja strahuju da bi Sjedinjene Države mogle razmotriti povratak testiranju kako bi razvile novo oružje i poslale poruku rivalima kao što su Rusija i Kina.
Gotovo jednak broj brojevih glava
Prema Federaciji američkih znanstvenika, Rusija posjeduje 5580 nuklearnih bojevih glava, dok SAD ima 5044, što ih čini daleko najvećim nuklearnim silama na svijetu s približno 88% ukupnog nuklearnog arsenala. Kina ima oko 500 bojevih glava.
Između 1945. i stupanja na snagu CTBT-a 1996. godine, prema Ujedinjenim narodima, provedeno je više od 2000 nuklearnih pokusa, 1032 od strane Sjedinjenih Država i 715 od strane Sovjetskog Saveza.
Rusija nije provodila nuklearne pokuse nakon raspada Sovjetskog Saveza, dok je zadnji sovjetski pokus izveden 1990. godine.
Nekolicina zemalja testirala
Putin je rekao da će Rusija razmotriti provedbu nuklearnog testa ako to učine Sjedinjene Države. Prošlog mjeseca Putin je smanjio prag za nuklearni napad kao odgovor na širi raspon konvencionalnih napada, nakon što je Moskva tvrdila da je Ukrajina izvela napade duboko u Rusiji koristeći američke ATACMS projektile.
Od raspada Sovjetskog Saveza 1991. samo je nekolicina zemalja testirala nuklearno oružje, prema Udruženju za kontrolu naoružanja: SAD posljednji put testirao 1992., Kina i Francuska 1996., Indija i Pakistan 1998., a Sjeverna Koreja 1998.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!