U obraćanju krajem kolovoza, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski govorio je o pripremama za nadolazeću zimu. Sigurno je da se Ukrajinci pripremaju već neko vrijeme.
Osoblje zaduženo za izradu planova u bilo kojoj vojnoj instituciji često istovremeno planira nekoliko događaja. Vjerojatno su planovi za zimu započeli paralelno s planiranjem ukrajinskih ofenziva koje su već započele budući da postoji veza između tih kampanja, piše umirovljeni general-bojnik australske vojske i strateg Mick Ryan za Futuru Doctrinu.
Prognoze za ovu zimu predviđaju slične temperature i količine padalina kao i prošle godine u isto vrijeme. Očekuje se nešto hladnog vremena, nešto vlažnog vremena, naoblačenje i blato. Sve to ima utjecaj na planiranje i izvođenje vojnih operacija, ali i humanitarne podrške milijunima raseljenih Ukrajinaca.
Ovo će biti treća zima rata u Ukrajini od početka invazije u veljači 2022. godine, a deseta zima od početka sukoba 2014. Obje strane u tom su periodu stekle veliko iskustvo u vođenju rata u zimskim uvjetima, a valja uzeti u obzir i veliko povijesno iskustvo zimskog ratovanja obje zemlje.
Budući da rat neće stati preko zime, ali će promijeniti svoj tempo, što možemo očekivati u nadolazećim mjesecima?
Ukrajinska zimska kampanja
Ukrajinska zimska kampanja vjerojatno će imati tri strateška cilja.
Prvo, Ukrajina će svojim saveznicima željeti pokazati nekakav napredak. Zemlja još uvijek ima stratešku inicijativu koju su preoteli Rusima ranije ove godine. Prema tome, nastavit će se diplomatske aktivnosti zadržavanja podrške za Ukrajinu i sprječavanje besmislenih mirovnih inicijativa, a važan element zimske kampanje bit će i nastavak opskrbe opremom i streljivom.
Drugo, Ukrajina će željeti zadržati momentum kakav su uspjeli stvoriti operacijama tijekom ove godine. To će, naravno, ovisiti o situaciji na ratištu u sljedećih nekoliko mjeseci, kao i razinama zaliha poput artiljerijskog streljiva, preciznog streljiva, goriva i opreme za inženjere. Ukrajina ne želi da zima donese zastoj koji bi Rusi mogli iskoristiti za pokušaj pregovaranja prekida vatre.
Treće, Ukrajina će željeti pomoći svojim ljudima da izdrže okrutne zimske uvjete. Humanitarni imperativ postaje još važniji kada se uzme u obzir da bi Rusija ponovno mogla početi napadati civilnu infrastrukturu kako bi otežala život Ukrajincima i stvorila dodatni pritisak na vladu ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare