Visoka stopa nezaposlenosti jedan je od glavnih uzroka pada nataliteta u Hrvatskoj i negativnog prirodnog prirasta koji je 2014. godine dosegao vrhunac otkad se vode statistike. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, 2014. je umrlo 52.427, a rodilo se 39.596 djece.
Svemu tome itekako pridonosi i ponašanje poslodavaca prema ženama. Posljednje provedeno istraživanje o ženama na tržištu rada koje je provela Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova u suradnji s HZZ-om i Udrugom RODA pokazalo je da svaka druga žena zbog trudnoće dobije otkaz. Nakon tog istraživanja koje je provedeno 2012. pravobraniteljica Višnja Ljubičić redovito je nastavila primati pritužbe u kojima joj se obraćaju diskriminirane radnice.
“Rezultati istraživanja su poražavajući. Čak 55,3 posto žena koje su bile trudne i koje su koristile svoja zakonska prava i imale obveze prema djeci je ostalo bez posla. Od toga, 34,1 posto žena suočilo s neprodužavanjem ugovora o radu, a 21,2 posto žena dobilo otkaz radi trudnoće i korištenje prava povezanih s rođenjem djeteta, piše Index.
Od žena koje su nakon rođenja djeteta vratile na rad gotovo polovina njih je degradirano na neki način ili se tako osjeća, i to: 16,4 posto premješteno na lošije radno mjesto, 14,6 posto doživjelo je smanjenja plaće te 9,7 posto smatra da im je uskraćeno napredovanje na poslu na bolju poziciju”, rekla je za Index Višnja Ljubičić, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova.
Ljubičić kaže i kako, unatoč poražavajućim statistikama o otkazima, u Hrvatskoj postoji više zakona koji štite trudnice i rodilje od otkaza, no poslodavci i njima lako doskoče. “U prvom redu odredbom članka 34. Zakona o radu propisuje se zabrana otkaza, pa poslodavac niti iz kojega razloga ne može dati otkaz radnici za vrijeme trudnoće, korištenje rodiljnog i roditeljskog dopusta te drugih prava povezanih s rođenjem i brigom o djetetu.
Zabrana otkaza vrijedi za radnika muškarca dok koristi neko od prava sukladno Zakonu o rodiljnim i roditeljskim potporama. U tom slučaju otkaz je ništav ili ništetan, ako je poslodavcu na dan davanja otkaza bilo poznato postojanje trudnoće ili korištenje prava povezanih s rođenjem djeteta te ako radnica u roku od 15 dana od dostave otkaza obavijesti poslodavca o postojanju tih okolnosti te o tome dostavi odgovarajuću potvrdu. Međutim, ova zaštita je vremenski ograničena jer poslodavac može dati otkaz po proteku od 15 dana od korištenja prava povezanih s trudnoćom i rođenjem djeteta”, kazala je Ljubičić za Index.