Alaburić: Srbija nije učinila ništa što i RH ne bi učinila

Vijesti 17. ožu 201622:10 > 22:24
N1

Gošća Dnevnika bila je odvjetnica Vesna Alaburić.

Kako komentirate ovaj presedan u praksi haaškog suda, da se presuda optuženiku za ratni zločin i zločin protiv čovječnosti, iznosi bez njegovog fizičkog prisustva?

Presedan je i činjenica da je Vojislav Šešelj prije izricanja prvostupanjske presude pušten na slobodu zbog zdravstvenih razloga razloga. Da se nalazi u bolnici u Beogradu i da je teško bolestan, nitko u Hrvatskoj ne bi reagirao. Obzirom da ga vidimo da je vrlo politički aktivan, postavlja se pitanje je li on uopće bolestan. Sve su reakcije u Hrvatskoj i prosvjedi vrlo opravdani.

Zdravstvene tegove poštedile su Šešelja odlaska u Haag, ali, vidjeli smo, nisu ga spriječile da drži političke govore kao lider srpskih radikala i pali zastave Europske Unije i NATO-a. To su prizori koji sigurno nisu zaobišli suce u Haagu. Je li neobično da su mu dopustili odsutstvo s izricanja presude?

Bilo je reagiranja, jedan od sudaca u sudskom vijeću se usprotivio i rekao da se Šešelj ruga cjelokupnoj svjetskoj javnosti. Šešelja je teško komentirati, jer je on unikatan primjer i unikatan optuženik. Na sudu se izborio za sve što je želio, štrajkao je glađu, doveo se do situacije u kojoj mu prijeti smrt i dobio je sve što je htio. Svojim ponašanjem u Beogradu, kad je sudu rekao da neće poštovati njihova pravila da će raditi što želi, dao je do znanja da ga nije briga što sud radi i to je indikativno da on ne poštuje sud, kao što je to uvijek govorio.

Prije nego što je pušten na liječenje u Beograd, Vojislav Šešelj proveo je u pritvoru Haškog tribunala gotovo 12 godina. Može li se, s obzirom na godine provedene u zatvoru i s obzirom na ustupak koji uoči presude sud radi Šešelju, pretpostaviti da bi presuda za njega mogla biti olakotna?

Ne može se sa sigurnošću reći da je to nešto indikativno. Iz činjenice da ga ne zatvaraju prije prvostupanjske presude može se očekivati da će ga osuditi na presudu koliko je bio u zatvoru ili na neku drugu. Važno je da Republika Srbija nije učinila ništa što Republika Hrvatska ne bi učinila. Iskoristila je legitimno pravo zatražiti da čovjek, koji se ne želi predati, a navodno je bolestan, ne ode u Haag. Republika Srbija ne krši nijednu odluku haaškog suda niti remeti svoju suradnju sa sudom.

Iz Vlade su danas kritizirali Vlasti u Srbiji, jer nisu izručili Šešelja u Haag. Osim tih politički izrečenih kritika, može li Hrvatska službeno uopće uputiti ikakav službeni prigovor?

Ja smatram da ne, Republika Hrvatska bi s pravom trebala ukazati na diskrepanciju kad u jednom slučaju zbog bolesti ne može u Haag, a vrlo je politički aktivan na ulicama Beograda. To bi Republika Hrvatska trebala učiniti. To neće imati utjecaja na sud i na presudu, ali važno je zbog nas i zbog naše javnosti.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.