U Hrvatskom narodnom kazalištu održava se svečanost povodom 100 godina islama u Hrvatskoj.
17:35 Predsjednica Kolinda Grabar Kitarović pokroviteljica je događaja i obratila se prisutnima.
‘Prije stotinu godina Hrvatska je bila sastavni dio Austro-ugarske monarhije. Odluka o priznanju islama je imala pragmatične vojno političke razloge. Taj je pravno politički čin bio važan iskaz priznanja ravnopravnosti islama kao neizostavne sastavnice u hrvatskoj povijesti i kulturi. Ovaj je dan velik za sve hrvatske građane’, kazala je predsjednica i citirala je Maka Dizdara. Povijesni korijeni razvoja islama na hrvatskom tlu poznati su. Prodor Osmanskog carstva bio je početak susretanja kršćanskog i islamskog svijeta. Upravo zbog toga, bez obzira na traumatična višestoljetna sukobljavanja, islam je u Hrvatskoj napredovao. Vjerska snošljivost i poštovanje prema islamu imali su integrativnu ulogu još od doba oca domovine Ante Starčevića. Pokazali su to i u Domovinskom ratu. Nacionalno se izjašnjavali kao Bošnjaci, Albanci ili Hrvati, bili rođeni u BiH, Kosovu ili drugdje, zdušno su branili Hrvatsku. Takvu privrženost muslimana u Hrvatskoj i našoj slobodi nije narušio ni nesretni sukob u BiH, čijem su rješavanju pomogli kardinal Franjo Kuharić i tadašnji muftija islamske zajednice Šefko efendija Omerbašić’, rekla je predsjednica.
‘Hrvatska kultura, znanost, umjetnost, liječništvo, politika, sport, mediji i druga područja života nisu zamislivi bez dioništva muslimana koji svakodnevno djeluju u hrvatskom društvu. Muslimani su dio hrvatskog društva i kulture. Uvjerena sam da položaj muslimana u Hrvatskoj može biti poticajem pravnog rješenja drugih država. U proteklih 100 godina islamska zajednica u Hrvatskoj vjerno je održavala svoje tradicije, bila čimbenik mira, sigurnosti, rada i razvoja. Hrvatsko iskustvo zajedničkog i mirnog života više je nego dragocjeno posebice danas u doba kad se svijet suočava s izbjegličkom krizom i strahom.
Zahvalila se i turskom predsjedniku Erdoganu. ‘Hrvatski narod ne zaboravlja iskreno prijateljstvo koje su iskazivali vaši prethodnici. Znamo da ste s istim prijateljskim osjećajima i vi danas među nama’, kazala je Grabar Kitarović.
‘U posljednjih 100 godina muslimani u Hrvatskoj dijelili su sa svojim sugrađanima i dobra i zla vremena, stradanja i nade, uspjehe i krize. Izrazujem zahvalnost za sve što ste učinili. Neka vam Svevišnji udijeli milosrđe i mir u vašem životu i životima vaših obitelji i napredak i mir u vašoj domovini Hrvatskoj‘, zaključila je predsjednica.
17:17 Prisutnima se obratio i turski predsjednik Erdogan.Pozdravio je sve prisutne i zahvalio se na suradnji i integraciji muslimana u Hrvatskoj. Izrazio je zadovoljstvo što muslimani u Hrvatskoj slobodno prakticiraju svoju vjeru. ‘Upoznavanje Hrvatske s islamom nije se dogodilo prije stotinu godina, nego mnogo ranije. Zato se nadam da će muslimani i dalje na ovim prostorima stoljećima živjeti u miru i skladu. Vidim da i danas muslimani u Hrvatskoj slobodno prakticiraju svoju vjeru. Nema sumnje da se isto to odnosi i na druge vjere i kulture. Vjerujem da je tome doprinijela snažna suradnja Vlade Hrvatske i Mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj’, rekao je Erdogan.
Istaknuo je da svi ljudi u svojim zemljama prenose ideju globalne suradnje i zajedništva. ‘Mi smo 2005. godine pokrenuli Savez civilizacija zajedno sa Španjolskom, kao platformu za suradnju. Bitno je da svi mi u svojim zemljama nosimo ideju globalne suradnje i zajedništva, posebno u ovim teškim vremenima. Ako budete zagovarali ideju suživota i dijaloga, oni koji nas pokušavaju okrenuti jedne protiv drugih će sigurno ostati u tami’, istaknuo je Erdogan.
Dodao je kako je Hrvatska sigurno zemlja koja je pokazala dobar primjer međuvjerskog suživota i suradnje. ‘Hrvatska nam je po tom pitanju danas pružila važan primjer suživota. Vjerujem da će islam u Hrvatskoj stoljećima nastaviti živjeti u spokoju i sigurnosti’, rekao je turski predsjednik.
17:14 Prisutnima se obratio i predsjedavajući predsjedništva BiH Bakir Izetbegović.
Islam nije stran Europi niti je stran njezinom duhu, poručio je Izetbegović. Današnja Europa je dom za više od 20 milijuna muslimana. Oni su najbolji most za dijalog Europe i muslimanskog svijeta, rekao je Izetbegović, dodavši da je zasluga svih religija što se večeras obilježava ovaj važan jubilej.
‘Vlastima i građanima RH čestitam ovaj jubilej. Nije slučajnost da je napredak Hrvatske tekao uporedo s izrastanjem i afirmacijom islamske zajednice u zemlji. Hrvatska je svijetli primjer kako uspostaviti odnos između vjerske zajednice i države. U Hrvatskoj muslimani prava ostvaruju u punoj mjeri. Istaknuti su članovi društva’, poručio je Izetbegović.
17:09 Prisutnima se obratio i predsjednik Sabora Željko Reiner. ‘Počašćen sam da vam se mogu obratiti u ime Hrvatskog sabora koji je prije 100 godina donio važnu odluku o priznanju islama na području RH. Hrvatska je s islamskom zajednicom uspjela izgraditi odnose temeljene na suradnji i povjerenju. Muslimani u RH neizostavni su i sastavni dio njezina identiteta. Današnja svečana obljetnica prigoda je da obnovimo sjećanje na sve ono što nas veže u našim odnosima. Neka nam ona bude i dodatni poticaj za širenje mešuvjerskog dijaloga, ne samo u Hrvatskoj, nego i za druge dijelove svijeta, koji će u tim zemljama pomoći boljem međusobnom razumijevanju’, poručio je Reiner.
17:03 Predsjednik Vlade Tihomir Orešković uputio je prisutnima nekoliko riječi.
‘Velika mi je radost što vam se mogu obratiti povodom 100. obljetnice islama u RH. Čestitam islamskoj zajednici ovu veliku obljetnicu i nadu da ćemo i dalje vrlo dobro surađivati. Posebno sam ponosan na bogatstvo različitosti. U našoj novijoj povijesti su mnogi muslimani imali istaknute uloge u izgradnji moderne hrvatske države. Tijekom Domovinskog rata veliki je broj muslimana položio svoje živote u obrani Hrvatske Njihovu žrtvu nećemo zaboraviti. Uvelike je za muslimane u Hrvatskoj zaslužan i Šefko efendija Omerbašić, koji je bio glavni muftija punih 24 godine i predano radio na međureligijskim odnosima. Danas smo svjedoci mnogih kulturnih događaja koji slave sto godina islama u Hrvatskoj. Velika mi je čast što mogu kao predsjednik Vlade proslaviti s vama ovu jubilarnu obljetnicu. Pred nama je još mnogo izazova i predrasuda s kojima se moramo boriti. Kad je Hrvatska pristupila EU, govorilo se kako ima puno toga ponuditi Europi. Možemo ponuditi primjer kako kvalitetno urediti odnose države i islamske zajednice. Sigurno možemo biti ponosni na svoj miroljubivi i dobrodušni pristup sa svim vjerskim zajednicama. Trebamo voditi računa o onome što nas spaja, a ne razdvaja’, kazao je Orešković.
16:57 Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić obradio se prisutnima. ‘Stotinu godina muslimanske komponente u hrvatskom kulturnom i građanskom životu za mene je više od kurtoaznog datuma. Zagreb je svoju svjetskost dokazivao poticanjem najrazličitijih kultura i religija. Islam je u Zagrebu i u Hrvatskoj doma, a muslimani, itekako svjesni toga, svoji na svome, barem jednako koliko i hrvatski katolici, pravoslavci i Židovi’, rekao je Bandić. Muslimani su zdušno zidali našu hrvatsku kuću, kazao je Bandić, i za to davali i svoje živote.
‘Pozivamo Europu i svijet, istok i zapad, da dođu u Zagreb i Hrvatsku, da dođu i vide kako se živi zajedno i gradi dom – zajedno’, rekao je Bandić. Hrvatska nije bojno polje na kojemu se usporava i pripitomljava drugog i drugačijeg, dodao je. ‘U Zagrebu ima mjesta i za Sulejmana i za Milana’, rekao je Bandić.
16:42 Prisutnima se obratio i muftija islamske zajednice u BiH, reis-ul-ulema Husein efendija Kavazović.
‘Lijepa je prilika da se zajednički radujemo nečemu što nas spaja, što nam olakšava svakodnevne trenutke i čini nas sretnima. Svim građanima i političkom vodstvu današnje RH, svim muslimanima, upućujem iskrene čestitke povodom ovog velikog dana. Službeno priznanje ima višestruko povijesno značenje. Nastavak društvenog ozračja u kojemu se muslimani doživljavaju kao punopravni sudionici života. Muslimani Hrvatsku doživljavaju kao svoju domovinu u kojoj mogu izraziti svoj muslimanski i europski identitet. Islamska zajednica u RH je poslovično dobro organizirana i kao takva poznata i šire’, kazao je Kavazović. Prisjetio se i otvaranja džamije u Zagrebu. Bio je to događaj, koji je muslimanima nakon mnogih iskušenja, ulio samopouzdanje i nadu i ulio nadu u budućnost. Vjerujemo da je odnos muslimana s Hrvatskom i Hrvatske s muslimanima kao nastavak dobre tradicije utjecao i na to da je s puno solidarnosti i brige Hrvatska primila i zbrinula prognane u tijeku agresije na BiH. Muslimani iz BiH to nikad neće zaboraviti. ‘Prava i položaj muslimana u RH na razini su s kojom možemo biti zadovoljni’, kazao je Kavazović. Izražavam nadu da će Europa svoju budućnost graditi na povijesnom temelju muslimanske tradicije. Muslimani će svoju budućnost graditi na temeljima privrženosti islamskim vrijednostima za dobročinstvo, suživot i dijalog demokratskim i pravnim vrijednostima zemalja u kojima žive, kazao je Kavazović.
16:37 Predstavljena i poštanska marka povodom stote obljetnice priznanja islama u Hrvatskoj. Autor fotografije zagrebačke džamije je Edib Ahmetašević, a za dizajn akademski slikar Dino Trtovac.
16:32 Prisutnima se obratio zagrebački muftija Aziz efendija Hasanović.
Pozdravio je sve prisutne visoke dužnosnike i predstavnike vjerskih zajednica. ‘U ovom velikom danu i velikom trenutku radosti, kad smo se ujedinili u zajedničkom slavlju, proslavljajući sto godina kad je islam postao ravnopravna religija sa svim religijama na prostoru RH. Bila je to jednoglasna odluka Hrvatskog sabora kojoj se divimo. Takva odluka bila je presudna u nesmetanom razvoju islama i muslimana. Islamska zajednica je danas stabilna i prepoznata po svom misijskom djelovanju. Prošla je svašta, ali je opstala i ostala vjerna islamskom nauku. Uvijek je bila konstruktivni i afirmativni čimbenik ovog društva. Bila je i dio Domovinskog rada, u kojemu je 1180 muslimana dalo svoje živote, kako bi mi, zaduženi njihovim životima, danas morali nastaviti graditi društvo po mjeri svih njenih građana, bez obzira na rasu, spol, vjeru ili bilo koju drugu odrednicu. S ponosom mogu primijetiti da imamo stabilan odnos u Hrvatskoj. Mi ne govorimo o suživotu, nego živimo život. Žao nam je da takav uređen odnos sa manjinskim zajednicama nemaju i drugi. Svoju zrelost i snagu većinski narod pokazuje prihvaćanjem manjinskih vjerskih zajednica. Republika Hrvatska najbolji je primjer’, kazao je Hasanović. Zahvalio se na suradnji i kardinalu Josipu Bozaniću, ali i predsjednici Kolindi Grabar Kitarović, Saboru, Vladi RH, gradonačelniku grada Zagreba Milanu Bandiću, ali i drugim gradonačelnicima i županima, te svom prethodniku muftiji Šefku Omerbašiću i drugima.
Posebnu zahvalu u ime svih hrvatskih muslimana uputio je i turskom predsjedniku Erdoganu, koji je dolaskom pokazao bratsku opredijeljenost prema islamskoj zajednici, ali i prema Republici Hrvatskoj, kazao je muftija Hasanović.
16:03 Otpjevana je i hrvatska himna.
16:00 Započela je svečanost obilježavanja stogodišnjice islama u Hrvatskoj.
Prisutnima će se obratiti turski predsjednik Recep Tayyp Erdogan, predsjednica Kolinda Grabar Kitarović, premijer Tihomir Orešković, reis-ul-ulema Husein Kavazović i drugi.
Muslimani danas obilježavaju stoljeće službenog priznanja u Hrvatskoj, pa premda čine svega 1,5 posto stanovništva u zemlji, baštinici su najuspješnije integracije muslimanske manjine u Europi, ističu islamski prvaci u Hrvatskoj i stručnjaci. Tim povodom priređeno je niz svečanih manifestacija, a danas se održala svečana sjednica Hrvatskog sabora.
Više pročitajte OVDJE.
Osim obilježavanja stogodišnjice islama u Hrvatskoj, ranije je održan Hrvatsko-turski gospodarski forum, u organizaciji Hrvatske gospodarske komore i turskoga Odbora za međunarodnu gospodarsku suradnju, na kojemu je turski predsjednik kazao kako Turska i RH zdravim koracima idu naprijed. Pozvao je turske investitore da ulažu u Hrvatsku. Dotaknuo se i privatizacije. ‘Po mom dolasku na vlast imali smo više državnu ekonomiju, htjeli smo smanjiti državni upliv, podvrgnuti se privatizaciji i ojačati privatni sektor. Državni se sektor povukao iz privrede i time smo pokrenuli razvoj. To je važno. Turska je oživjela najveću privatizaciju u povijesti i to je naša nada i uspjeli smo u svojim nastojanjima’, kazao je Erdogan.
Više pročitajte OVDJE.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.