Gost novog dana bio je profesor na Pravnom fakultetu u Zagrebu, Josip Kregar.
Kako vidite rasplet kad je riječ o zahtjevima o ostavkama i smjenama u aktualnoj Vladi i ovu krizu vlasti?
Ovdje se radi o nečemu što je teško razumjeti i predvidjeti. Radi se o vrlo kompliciranoj situaciji u kojoj akteri nisu svjesni toga o čemu odlučuju. Meni nije jasno zbog čega se traži ostavka Oreškovića. To je vjerojatno zahtjev Karamarka, koji ne želi otići. Karamarko je član Vlade čijom ostavkom ona i dalje opstaje, ali inzistira na odlasku cijele Vlade, što zapravo dovodi do novih izbora i jedne duboke krize vlasti. Ovo najviše šteti HDZ-u.
Kad govorimo o poziciji premijera Oreškovića, može li on sam smijeniti potpredsjednike Vlade i na koji se način može boriti za svoj politički opstanak?
Vidio sam ranije neke slike kako je krajnje opušten, ima razloga za to. Sjetite se slučaja Linić, kako je to završilo. Vlada je tu bolnu zgodu nekako preboljela, Linić, naravno, nije. U ovom se slučaju radi o praktički jednakoj poziciji. Orešković može smijeniti potpredsjednike. Karamarko, pak, ako traži smjenu premijera, traži smjenu cijele Vlade i nove izbore. Ne vidim racionalnost u tome. Hrvatska će ući u razdoblje nestabilnosti i nove izbore. Teško će moći objasniti svojem članstvu da Orešković, kojega je on, grubo ću reći, izmislio, služi tome da pojača međunarodni položaj Hrvatske, jer je Karamarko shvatio da on nije osoba koja se dobro snalazi u međunarodnim institucijama. Ekonomski napredak rezultat je manje zasluge vlade, a više dobrih općih gospodarskih čimbenika.Karamarko je veliki uteg i stranci i Vladi, jer onemogućava dizanje povjerenje u hrvatsku državu koja se može zaduživati i izaći iz krize.
Kako komentirate izjavu Bože Petrova o preslagivanju i dobivanju nove većine od 76 glasova?
Nije samo jednokratno glasovanje, nego se radi o tome da s takvom većinom nitko ne može voditi Hrvatsku. Perov trpi štetu jer Karamarko želi skrenuti temu s pravih problema. Petrov se može osloniti na matematiku, ne samo kod glasovanja o povjerenju Karamarku i kod formiranja nove vlade. Karamarko stalno priča isto, da je HDZ pobijedio na izborima, ali nije. Pobjedu je dobio u vrlo širokoj koaliciji, ali to nije dovoljno da bi se mogla formirati nova vlada, a Petrov to vidi, zna, i može čekati rasplet situacije.
Što HDZ može učiniti da bi smijenio Oreškovića?
Sigurno će ulaziti, jer želi da se o tome vodi rasprava. Postavlja se pitanje o čemu se će glasovati prije, o povjerenju Karamarku ili o povjerenju vladi i Oreškoviću. Kod smjene Karamarka stvar je jednostavna, mandatar predlaže novu osobu, ali ako padne Vlada, onda se otvara cijeli postupak koji bi mogao trajati mjesec dana. Tada predsjednica u svoje ruke uzima cijelu igru, ima i ovlasti po Ustavu da brine o institucijama i državi. Onda ulazimo u pravu u ustavnu krizu.
Što pod tim mislite?
Mislim o situaciji da ne može doći do toga da se nađe mandatar koji će imati 76 glasova, a s druge strane, ni Milanoviću se ne žuri da s Mostom postigne sporazum, jer računa da u ovoj situaciji to ne bi bilo popularno i da bi HDZ-u olakšao.
Što ako se izglasa nepovjerenje Vladi, što tada predsjednica treba učiniti?
Ona tu prije svega ne može čekati, obavljat će konzultacije s predstavnicima klubova u Saboru i političkih stranaka. Ona mora imati izvjesnu situaciju kod davanja mandata, koju će opet dati Sabor. Vjerojatnije je ono što je javnost dobro prihvatila, a to su novi izbori. Pitanje je hoće li se moći čekati do jeseni. Sad političke stranke žanju vjetar koji su posijale. Zaoštravanje dovodi do toga da suradnja nije moguća. Raspoloženje javnosti je za nove izbore, zato što žele da svi odu. To je jedno ozbiljno upozorenje političkoj klasi da je situacija izmakla kontroli. Čak ni izbori neće vratiti povjerenje, ako se ne formiraju jasne političke platforme. Ja očekujem da će se pojaviti ozbiljna stranka ili zajednica centra koja će ostvariti dobar rezultat, to se vidi po tome što su otpadništva započela. Svi će računati svoj interes i braniti svoju kožu.
Danas počinje suđenje za slučaj Fimi medija. Kako vidite tu situaciju?
Mislim da ću ovdje ponoviti stav javnosti, da se radi o sramoti hrvatskog pravosuđa. Šteta je da jedno tako politički važno i društveno značajno suđenje, opet traje godinu dana, jer ima 200 svjedoka. Nažalost, ovdje se sud javnosti skrenuo na druga pitanja, krizu Vlade, problem Karamarka, ali kad pogledate u glavama ljudi, u čemu je razlika između Sanadera i Karamarka, i jedan i drugi su se pokušali obogatiti od prodaje Ine, tako to javnost vidi.
Kako vidite izbor ustavnih sudaca?
Bilo bi mi puno draže da su se uspjeli dogovorilti o gospodarskim sucima. Dogovor pokazuje da su političkim strankama važniji politički interesi. Cijeli je postupak doveden u cajtnot da se na kraju moraju izabrati suci, jer bismo u protivnom bili u teškoj ustavnoj krizi. Uopće ne bismo bili u ustavnoj krizi, ali eto, suce smo na vrijeme izabrali.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.