U Zagrebu oktriveno 25 tisuća lažno prijavljenih osoba

Vijesti 25. srp 201615:34 > 15:41
N1 (ilustracija)

Policija kontinuirano provjerava lažna prebivališta, a najviše ih je utvrdila u Gradu Zagrebu, i to između 24.000 i 25.000 slučajeva, piše Jutarnji list koji se poziva na izvore iz Vlade i Ministarstva unutarnjih poslova.

Postupak provjere prebivališta u Zagrebu trebao bi biti dovršen do izbora, što bi značilo da će osobama koje fiktivno prebivaju u glavnom gradu biti onemogućen izlazak na izbore. Budući da u prosjeku iza jednog saborskog mandata stoji oko 15.000 glasova, ova “čistka” u teoriji bi mogla spriječiti da osobe koje nemaju pravo glasa u Zagrebu izaberu čak dva saborska zastupnika.

Rok do kojega se moraju izvršiti sve korekcije u popisu birača je 31. kolovoza. Do tada su građani pozvani da u popisu provjere podatke o sebi i ako uoče neke netočnosti, zatraže od Ministarstva uprave da ih korigira. Ali mogu intervenirati i ako uoče nepravilnosti kod nekog drugog birača. Isti datum vrijedi i za policiju, što znači da, žele li da oni s lažnim prebivalištima nemaju utjecaj na izbore, cijeli upravni postupak moraju završiti do kraja kolovoza.

Policijska procedura pri utvrđivanju lažnih prebivališta podrazumijeva provjeru na adresi i provođenje upravnog postupka u kojemu se izdaje rješenje o brisanju prebivališta. Izbrisana osoba ima pravo žalbe, a kada rješenje policije postane pravomoćno, ono se dostavlja Ministarstvu uprave koje na temelju toga korigira popis birača.

Na pitanje gdje stvarno žive osobe koje su lažno prijavljene u Zagrebu, sugovornik iz policije za Jutarnji list je rekao da ih ima odasvuda, ali značajan dio njih stvarno živi u BiH. Koliko ljudi koji glasaju na temelju lažnih prebivališta mogu utjecati na ishod parlamentarnih izbora nitko ne može sa sigurnošću reći.

S jedne strane je malo vjerojatno da će netko iz Hercegovine ili iz Srbije dolaziti u Zagreb samo kako bi glasao, ali s druge strane može zloupotrijebiti biračko pravo tako da na temelju lažnog prebivališta zatraži da mu se omogući glasanje u mjestu gdje se zatekao – u stvarnosti mjestu gdje doista živi.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.