Umjesto u školu - na posao. Upravo to želi uvesti Vlada koji je sustav dualnog obrazovanja kao i veći dio svog programa preuzela iz njemačkog iskustva.
Dualno obrazovanje, odnosno povezivanje tržišta rada i obrazovnog sektora, znatno pridonosi smanjenju nezaposlenosti mladih, ali premda se već godinama u Hrvatskoj govori o prednostima takvog sustava i premda je Vlada dualno obrazovanje uvrstila u svoj program, još se ne zna kada će početi njegovo uvođenje u Hrvatskoj, koje će škole biti obuhvaćene kao ni broj učenika, rečeno je u ponedjeljak na konferenciji o dualnom obrazovanju u Hrvatskoj gospodarskoj komori.
“Dijete kada upisuje srednju školu zapravo upisuje tvrtku jer je učenje na radnom mjestu dominantno”, pojašnjava potpredsjednik HGK Želimir Kramarić.
Dosadašnji sustav obrazovanja je prema tvrdnjama poslodavaca proizvodio učenike koji bi izašli iz škole, a da ne znaju držati škare u rukama, premda i sada imaju praksu.
Jedan od problema na koji upozoravaju ravnatelji jest eksploatacija djece.
“Ako ih ne ograniči u njihovim mogućnostim, naravno da će se otvoriti pozicija unutar koje će neki štititi samo svoj interes, ne videći interes djeteta, interes šire društvene zajednice. Naš vrijednosni sustav puno toga dopušta”, rekla je Marija Rašan Križanac, ravnateljica Hotelijersko-turističke škole u Zagrebu.
“Danas vam mnogi obrtnici rade u kombijjima i područje nije samo Zagreb već zagrebački prsten, tako da učenici ne rade 8 već 14 sati”, upozorava Davor Vidošević, ravnatelj Strojarsko brodograđevne škole iz Rijeke.
Kako bi se spriječilo iskorištavanje učenika kao besplatne radne snage, oni bi s poslodavcem sklopili ugovor o radu.
“Oni bi upisivali tvrtku, oni bi za to dobili dio plaće, a krenuo bi im i staž. Time bi u startu smanjili nezaposlenost mladih”, kazao je predsjednik HGK Luka Burilović.
Kako bi projekt uspio potrebno je osposobiti i poslodavce za mentore, što znači da bi dio učitelja ostao – bez posla.
“Ovdje imamo problem koji ćemo morati uzati u obzir, a to je da će doći do veliko broja tehnološkog viška u samim školama”, istaknuo je državni tajnik Ministarstva znanosti i obrazovanja Hrvoje Šlezak.
Upravo zbog toga Ministartsvo obrazovanja usporava projekt, dok Ministartsvo gospodarstva želi uvesti što prije.
“Neke konkretne rokove vam ne mogu reći, bilo bi neobzirno od mene”, dodao je Šlezak.
“Mi ćemo s Ministarstvom obrazovanja raditi na tom problemu da se komunikacija i koordinacija poboljša”, istaknula je ministrica gospodarstva Martina Dalić.
Budući da je dualno obrazovanje dio programa Vlade, trebali bi se usuglasiti – do kraja mandata.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.