Vlada ne zna postojeće propise zaštite na radu?

Vijesti 08. sij 201718:49 > 18:54
N1

Čak 104 mjere koje će poslodavcima uštedjeti milijardu i pol kuna, bombastična je to najava akcijskih mjera koje Vlada želi provesti u godinu dana.

Najveći dio njih odnosi se na zaštitu na radu. No sindikati i stručnjaci protive se najavama jer će štetiti zdravlju radnika i upozoravaju na nelogičnosti. Tvrde kako vlada uopće ne zna koliko često radnici idu na preglede, niti koliko je vremena potrebno za ispisati uputnicu.

Radnici izloženi buci na pregled će svake tri godine, umjesto svake. Sanitarni zdravstveni pregledi obavljat će se jednom, ne više dva puta godišnje. O 50 radnika brinut će jedna osoba osposobljena za pružanje prve pomoći, ne više o 20 radnika. Mali je to dio izmjena koje će, tvrdi Vlada, uštedjeti milijardu i pol kuna poslodavcima. No, protiv plana prvo se pobunila oporba, a onda i sindikati i stručnjaci zaštite na radu.

”Apsolutno pogrešan potez, kontraproduktivan, jer će rezultirati većem brojem nesreća na radu i profesionalnih oboljenja”, kaže Ozren Matijašević iz Hrvatske udruge radničkih sindikata.

”Mi znamo da kad se sluh ošteti da ga medicina ne može vratiti. I umjesto da se na takvim rizičnim poslovima češće pregledava, mi ćemo ih sada pregledavati još rjeđe i s manjim obimom pregleda”, kaže Božica martinko, stručnjakinja za zaštitu na radu.

Ova stručnjakinja na polju zaštite na radu upozorava i na niz nelogičnosti koje je vlada najavila.

Pa tako u prijedlogu piše da radnike izložene buci treba pregledavati svake 3 godine umjesto jednom godišnje, iako se prema sadašnjem pravilniku to radi svake dvije. Nejasno je i kako Vlada misli da će pojednostaviti postupak prijave ozljede na radu na način da se rok postavi na 8 dana, kada je i sada 8 dana. Potom navode da će se vrijeme ispunjavanja jedne obične uputnice za zdravstveni pregled smanjiti s 2 na 1 sat.

”Ako poslodavac zna popuniti to mu je pola sata posla. Ako i toliko. A ako su poslodavci vični u tome to im je 5 minuta posla”, pojašnjava Martinko.

No, potpredsjednica Vlade najavila je da će 104 mjere, predožene na sjednici u četvrtak, dovesti do pojednostavljivanja i pojeftinjenja procedura.

”Poduzetnici će samostalno putem online obrazaca moći sami izrađivati procjene rizika u području zaštite, a radu i tu očekujemo uštede od 450 milijuna kuna”, rekla je ministrica Dalić.

”Procjena rizika koja se spominje je već danas dostupna u pisanom i elektroničkom obliku, ali poslodavci ne žele sami raditi procjenu. Jer nisu dani svi alati da netko tko nema znanje iz zaštite na radu mogao napraviti procjenu rizika”, kaže Martinko.

Da provede te izmjene, Vlada si je zadala rok od godinu dana.