Jesu li hrvatski policajci nasilno i nezakonito vraćali izbjeglice s teritorija Hrvatske u Srbiju? Aktivisti nekoliko inicijativa tvrde da jesu te traže od Ministarstva unutarnjih poslova žurnu istragu o nezakonitom protjerivanjima preko granice i sankcije za nasilne djelatnike i nadležne osobe.
Pretučeni i ilegalno protjerani iz Hrvatske. Jedan od njih je i Abdul koji je zagrebačkim policajcima rekao da želi azil.
“Rekli su mi, zašto ne ideš u Njemačku, u Englesku ili se jednostavno vratiš u Srbiju? Rekao sam da ne želim u Srbiju jer nemam dobre uvjete za život. Ponašali su se vrlo loše, udarali su me, ozlijedili mi nos, govorili mi da sam terorist i loš čovjek. Na kraju su rekli u redu, dat ćemo ti dokumente, dali su mi da potpišem neke papire na hrvatskom i rekli idemo sada u kamp. Ali lagali su, doveli su nas u Šid”, kazao je za N1 Abdul, izbjeglica iz Afganistana.
Policajci su navodno u nekoliko slučajeva od izbjeglica zatražili da potpišu dokumente koje im nisu preveli niti objasnili o čemu se radi.
“Policija te dokumente koje sami potpišu zadržava. Radi se o rješenju koje govore o prisilnom napuštanju RH za koje izbjeglica svojim potpisom daje svoju suglasnost, a pritom taj dokument uopće ne razumije”, kaže Emina Bužinkić iz Inicijative Dobrodošli.
Nekoliko organizacija upozorilo je Ministarstvo unutarnjih poslova na zlostavljanje izbjeglica od strane policije, a među njima i Human Rights Watch (HRW).
“Od 10 izbjeglica, devet je reklo da su ih policijski službenici udarili, a svi su rekli da su im oduzeli osobne stvari, uključujući novac ili mobilne telefone. Među tim izbjeglicama bilo je i dvoje djece bez pratnje. Tako šokantno i okrutno postupanje Hrvatske prema tražiteljima azila nije dostojno jedne države Europske unije”, kaže Lydia Gall, iz HRW-a za Balkan i Istočnu Europu.
Izbjeglice su navele kako ih iz policijskih postaja prevoze do pograničnog područja između Tovarnika i Šida, duž željezničke pruge te ih usmjeravaju prema srpskom teritoriju.
“Ono što još najviše od svega zabrinjava su izvješaji o nasilju, o ponižavanju, o izrugivanju, o fizičkom maltretiranju, oduzimanju osobnih stvari uključujući veće količine novaca”, kazala je Magda Sindičić iz Inicijative Are You Syrious.
Iz MUP-a naglašavaju da dosad nisu utvrđene bilo kakve značajnije nepravilnosti na granici sa Srbijom.
Izvještaj organizacija AYS i inicijative “Dobrodošli!”
Izvještaj je, podsjetimo, nastao nakon razgovora s pedestak izbjeglica u kampovima u Republici Srbiji, u prosincu 2016. i siječnju 2017. godine, u kojima je ukazano da se s hrvatskog se teritorija protjeruju obitelji i pojedinci različitih dobnih skupina uglavnom iz Afganistana, a u manjem broju i iz drugih zemalja. Mnoge od tih osoba su i po nekoliko puta u Hrvatskoj, na različitim mjestima, eksplicitno zatražile međunarodnu zaštitu tj. azil.
Prikupljeni iskazi govore o sljedećim obrascima ponašanja:
– višesatnom, pa i višednevnom zatvaranju u policijske postaje bez prevoditelja
– prekoračenjima ovlasti policijskih službenika
– različitim oblicima verbalnog i fizičkog nasilja
– prijetnjama i izrugivanjima od strane policijskih službenika
– prisilnom potpisivanju dokumenata na hrvatskom jeziku ili nekom drugom jeziku (engleskom, perzijskom, rumunjskom i sl.) koji ne razumiju
– oduzimanju vrijednosti i osobnih stvari te na kraju
– protjerivanju unatoč eksplicitnom traženju azila u Hrvatskoj
Inicijativa Dobrodošli! i Are You Syrious? zbog toga traže hitan prekid nasilnih i nezakonitih vraćanja izbjeglica s teritorija Republike Hrvatske, žurnu provedbu temeljite istrage o nezakonitim i nasilnim protjerivanjima izbjeglica preko granica Republike Hrvatske i sankcioniranje nasilnih djelatnika policije i nadležnih osoba Ministarstva unutarnjih poslova te povrat nezakonito protjeranih izbjeglica, koji i dalje žele zatražiti azil u Hrvatskoj, u Prihvatilišta za tražitelje međunarodne zaštite u Zagrebu i Kutini, a time i nastavak procedure zahtjeva za međunarodnom zaštitom.
Pogledajte prilog.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.