'Pobačaj bi kao medicinska usluga trebao biti besplatan'

Vijesti 06. ožu 201710:46 > 10:49
N1

Paula Zora iz neformalnog feminističkog kolektiva fAKTIV, koji drugu godinu zaredom organizira prosvjedni Noćni marš na Dan žena, gostovala je u regionalnoj temi Novog dana i komentirala prijepore oko prava na pobačaj u Hrvatskoj.

Upitana je smatra li da je ocjena Ustavnog suda dala doprinos da se ukine mogućnost da se zabrani pobačaj.

“Teško je reći. Svakako, poslana je poruka da je zabrana protuustavna. Međutim, samim time što je ostavljena mogućnost zakonodavcu da ga, ako ga ne zabrani, onda oteža novim rješenjima koja bi išla u zakon, je zabrinjavajuća”, kazala je.

Upitana je što je trenutno najkritičnije po tom pitanju.

“U Hrvatskoj je pobačaj legalan, ali nije dostupan. Jedan problem je cijena i razlika u cijeni po bolnicama. Pozivamo da se ta situacija sredi. Smatramo da bi kao medicinska usluga trebao biti besplatan. Drugi problem je prigovor savjesti, koji je sve rašireniji među liječnicima i pobačaj se ne izvodi u nekim bolnicama. Postoji pritisak na žene i liječničko osoblje da se on oteža. Govorimo o zabrani pobačaja i sužavanju prava na izbor, ali i o tome da se ženska prava stalno smanjuju – od socioekonomske sfere do odugovlačenja s ratifikacijom Istanbulske konvencije, koji se tiče zaštite od nasilja prema ženama. Imamo glasove koji zagovaraju ograničavanje prava i vraćanje žena u njihovu tradicionalnu ulogu, i pitanje je kakav će se zakon donijeti u takvoj atmosferi donijeti”, kazala je Zora.

Na pitanje jača li konzervativizam, odgovara sa – “definivno”.

“To se vidi u zadnjih par godina, ne samo u jačanju glasa konzervativnih udruga, već i iz poruka iz najviših sfera vlasti, jer mi nemamo ni osudu takvih poruka. Zato je poruka Ustavnog suda dobra, ali usprkos tome mi u vlasti imamo zagovornike zabrane”; kazala je.

Na pitanje očekuje li da bi se mogao održati referendum o pitanju pobačaja i može li on biti uspješan, odgovara da ne želi prognozirati rezultate, ali je, po njoj, moguće da se on dogodi, premda je Ustavni sud jasan.

“On može lako proći, ali jasno je rečeno da je to sve skupa protuustavno – i referendum i odluka o zabrani pobačaja. Zato se nadamo da to ipak neće proći”, kazala je.

Upitana je i kako Hrvatska kotira u usporedbi s drugim europskim zemljama, kada je u pitanju dostupnost pobačaja.

“Naš zakon nije sam po sebi loš, ali problem je ono što imamo u praksi, kontrola sustava je slaba, cijene su neujednačene, postoje pritisci, sve je veći broj prigovora savjesti i to otežava provođenje zakona”, kazala je. Zemlje gdje je prekid trudnoće na zahtjev zabranjen postoje, ali “one su u manjini – to su Poljska, Malta i Irska. U nekim europskim zemljama je on omogućen do 12 ili 14 tjedna”, kazala je te dodala što je po njoj važan problem.

“Nama nedostaje zdravstveni odgoj, koji bi djeci davao kvalitetne i znanstveno provjerene informacije. Problem je nedostupnost besplatne kontracepcije i općenito omogućavanje ženama da planiraju roditeljstvo. Nametnuta nam je tema zabrane, a ni sada ne postoji podrška ženama, kada je u pitanju pristup njihovim pravima”, kazala je Zora.

Najzanimljivija tema u našim regionalnim centrima je bila zdravstveni, odnosno seksualni odgoj. U Srbiji se, naime, godišnje napravi 30.000 prekida trudnoća, a ne postoji ni seksualna edukacija. Bilo je riječi da bi konzultacije sa ženom mogao imati i – svećenik. Pobačaj na zahtjev radi se do 10. tjedna. Kolegice iz beogradskog studija zato su upitale Zoru koliko već traje rasprava o seksualnom odgoju.

“U Hrvatskoj se o tome govori od početka dvijetisućitih, dulje od 10 godina, ali postoji snažan otpor, pogotovo oko 4. modula. Jak je otpor različitih desnih inicijativa i Katoličke crkve, i zato seksualni odgoj nije uveden. Imamo mlade koji stupaju u seksulane odnose, a niska je stopa kontracepcije i zapravo nemamo podatke o reporuduktinom zdravlju, dovodimo mlade u rizik, pravimo se da se ništa ne događa, a s druge strane idemo s restriktivnim mjerama”, kazala je Paola Zora.

U BiH je identično kao u Hrvatskoj i Srbiji – preuzet je isti zakon iz 1978. godine. Kazneni zakon propisuje da je abortus nakon 10. tjedna kazneno djelo. Jesu li žene jedine koje bi trebale biti informirane o seksualnom životu i kako se može proširiti svijest o toj tabu temi, upitana je Zora.

“Svakako trebamo raditi na tome. Postoji niz inicijativa u Hrvatskoj i regiji koje nastoje edukaciju uvesti obrazovanje o seksualnosti u škole. No, možemo se boriti na različite načine – od organiziranja Noćnog marša, na kojeg pozivam sve gledateljice i gledatelje, mislim da je sada to važno”, kazala je. Objasnila je i zašto Noćni marš.

“Da bi mogli sudjelovati i zaposleni. Važno je da bude na 8. mart, a ne možemo to uvijek imati vikendom. Želja je pokazati da nećemo dopustiti napad na naša prava i dostojanstvo, da ćemo ih braniti, jer važna nam je ta tema i zato pozivamo građanke i građane da nam se pridruže”, kazala je Zora.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.