U povodu Međunarodnog dana prava na pristup informacijama, GONG je u četvrtak pozvao Vladu da ispuni obećanje i zakonski regulira lobiranje, ističući da građani imaju pravo znati s kime se visoki dužnosnici sastaju, tko ih i zašto lobira i kamo putuju.
“Niska razina transparentnosti procesa donošenja odluka jedna je od odlika naše političke prakse koja pažnju javnosti dobije tek ako se radi o iznimno bitnim odlukama s dalekosežnim posljedicama, kao npr. u slučaju Agrokora. No, i bez toga, potreba za zakonskim uređenjem lobiranja vrlo je jasna. Rad radnih grupa za izradu najosjetljivijih zakona nije transparentan, ne postoje informacije o sustavnom upravljanju sukobom interesa stručnjaka iz privatnog sektora, ne postoji obveza vođenja registra sastanaka dužnosnika niti obveza kreiranja zapisnika, kao ni objave pisanih dokumenata koje lobisti dostavljaju.
Stoga zabrinjava, ali istovremeno i ohrabruje odgovor koji je hrvatska Vlada dala Malti na upitnik o transparentnosti procesa donošenja odluka u Hrvatskoj. U tom odgovoru, kojemu je GONG pristupio na temelju Zakona o pravu na pristup informacijama, Vlada tvrdi da je upravo u tijeku proces zakonske regulacije lobiranja”, priopćio je GONG.
Podsjećaju i da su u EU razvijeni mehanizmi transparentnosti, kao i da druge države članice rade snažnije iskorake na tom planu.
GONG ističe i da Hrvatska tek treba usvojiti novi Zakon o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma prema kojem bi mogla javnosti dati na uvid registar stvarnih vlasnika tvrtki dok neke članice EU već objavljuju svoje registre stvarnih vlasnika privatnih tvrtki.
“Usred zabrinjavajućih trendova pada povjerenja građana u institucije, povećanje transparentnosti rada tijela javne vlasti čini se kao neizostavni prioritetni cilj. Pitanje je samo hoće li Hrvatska u ovom području napraviti ikakve iskorake”, upozoravaju u GONG-u.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.