Političarka ili političar o kojima čitate govore nešto što vam se ne čini uvjerljivo? Prekršili su obećanje, a mislite da to nije na adekvatan način popraćeno u medijima? Pročitali ste nešto što ima obilježja lažne vijesti, odnosno “alternativnih činjenica” iliti sada već notornog fake newsa?
Mislite da ste pročitali običan spin, neutemeljeni stav, paušalnu ocjenu, a ne na činjenicama utemeljenu izjavu političara?
Ako je odgovor na ova pitanja “da”, na pravom ste putu da upotrijebite Faktografov bot na portalu N1 televizije. Prijavite nam ako “nanjušite” da političar na državnoj, lokalnoj ili regionalnoj razini širi neistinite tvrdnje i zablude o temama koje su vam važne.
Naime, nakon višegodišnjeg uspješnog zajedničkog rada Faktografa i N1 u razotkrivanju neistinitih izjava političara, odlučili smo se za produbljenje suradnje, u vidu Faktografovog bota postavljenog na web stranici N1 televizije.
Potrebno je samo kliknuti na “F” za “Faktograf” koji se nalazi ispod poveznica za dijeljenje tekstova N1 na društvenim mrežama s lijeve strane teksta koji Vas je zaintrigirao, nakon čega će vam se otvoriti kontakt forma u koju možete upisati svoj komentar i e-mail adresu na koju želite dobiti fact-checking analizu izjave političara ili ocjenu ispunjenja obećanja koje smatrate prekršenim.
Ovim putem naglašavamo da vrijednosni sudovi nisu predmet provjere, već samo faktualne izjave, što je u skladu s principima Poynterove Međunarodne fact-checking mreže, čiji je Faktograf član zajedno s još 35 medija na svijetu – od SAD-a, preko Brazila, Francuske, Njemačke, Švedske do Filipina. Cambridgeov rječnikfact-checking definira kao “provjeru točnosti svih fakata u pisanom obliku, članku ili govoru”, a kako to izgleda u praksi, može se vidjeti i iz dosadašnje suradnje televizije N1 i Faktografa u emisiji Točka na tjedan Nataše Božić.
Prijavite nam neistine, kako bismo se zajedničkim snagama borili za odgovornost političkih aktera u Hrvatskoj, što N1 već godinama radi svojim neumornim izvještavanjem s terena i postavljanjem pitanja vladajućim i oporbenim političarkama i političarima, a Faktograf provjerom njihovih tvrdnji – tzv. fact-checkingom njihovih izjava, ali i djela i propusta, stavljanjem na vagu njihovih obećanja i ispunjenoga u rokovima koje su si zadali. U poplavi lažnih vijesti i neispunjenih obećanja, izaći na izbore svake četiri godine nije dovoljno: pozivanje na odgovornost demokratski izabranih predstavnika je jedno od rijetkih oružja koje javnost ima u demokratskom sustavu i ono se mora neprestano i neumorno koristiti, jer ako vi niste povjerovali u neistinu, ne znači da netko drugi nije.
Više o našim ocjenama pročitajte OVDJE, a o metodologiji OVDJE.