Sutra odluka o sudbini istražnog povjerenstva za Agrokor

Vijesti 27. stu 201713:03 > 13:07
Ilustracija

Suprotno uobičajenoj praksi, Sabor plenarno zasjedanje ovoga tjedna započinje već u utorak raspravom o prijedlogu Zakona o Agenciji za mobilnost i programe EU-a. Pred zastupnicima je opsežan dnevni red, a Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav trebao bi na sjednici svojim zaključkom odrediti sudbinu istražnog povjerenstva za Agrokor.

Nakon što su članovi tog Odbora gotovo tri sata u petak raspravljali o sudbini istražnog povjerenstva, konačan bi zaključak trebao biti usvojen u utorak. SDP predlaže da se povjerenstvo nastavi baviti s točkama koje se ne tiču same istrage Državnog odvjetništva i financijskih izvješća, dok HDZ smatra da je povjerenstvo prestalo s radom kada je istraga u slučaju Agrokor postala pravomoćna.

U sabornici će istovremeno biti riječi o Agenciji za mobilnost i programe Europske unije – javnoj ustanovi u sustavu Ministarstva znanosti i obrazovanja, koja provodi i promovira programe EU-a i druge međunarodne programe na području znanosti, obrazovanja, osposobljavanja i mladih.

Njezina se struktura usklađuje sa zahtjevima nove generacije programa za razdoblje 2014. – 2020. godine: program Erasmus+, što ej najveći EU-ov program za obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport, te program Obzor 2020., Okvirni program za istraživanje i inovacije.

Zakonom se utvrđuje nositelj osnivačkih prava, naziv i sjedište Agencije, navode se uredbe Europskog parlamenta i Vijeća, definiraju se ustroj i tijela Agencije te njihov djelokrug, određuje se nadzor nad zakonitošću rada i postupanja Agencije te nadzor nad provedbom programa imovina Agencije.

Na ovotjednom saborskom dnevnom redu pred zastupnicima će se u drugom čitanju naći i Zakon o hrvatskim braniteljima, zakoni o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi te financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, Zakon o reviziji i dr.

Četvrtak je posvećen glasovanju o raspravljenim točkama, među kojima je i prijedlog državnog proračuna za 2018. godinu. Na njega je podneseno čak 147 amandmana, odnosno petnaestak više nego lani, glavninu amandmana predložila je oporba, a nekolicina je došla iz redova vladajućih.

Prijedlogom proračuna za iduću godinu Vlada predviđa da će ukupni prihodi iznositi 129 milijardi kuna i biti za 6,1 posto viši u odnosu na aktualni proračun, dok će ukupni rashodi iznositi 133,3 milijarde kuna ili 5 milijardi više. Deficit opće države bit će na razini 0,5 posto BDP-a ili dvije milijarde kuna.