Konačni prijedlozi zakona o reviziji te o izmjenama Zakona o posebnom porezu na motorna vozila teme su o kojima će zastupnici raspravljati na današnjoj sjednici Sabora koja je, uobičajeno, počela zahtjevom za stankama.
Mostov Miro Bulj tražio je stanku zbog trenutne političke situacije, a Željko Glasnović zbog kaznenog zakona. Gordan Maras stanku je tražio zbog lošeg položaja radnika. Klub zastupnika HDZ-a tražio je stanku zbog aktualne političke situacije.
Nikola Grmoja govorio je u ime Mosta. “Ja ću ponovno pokušati vratiti u fokus slučaj Agrokor koji je namjerno maknut u u stranu ukidanjem povjerenstva i zataškavanjem koje ne prestaje. Nikad se nije htjelo ništa poduzeti. odmahnulo bi se rukom. Imamo slučaj o kojem je često govorio Panenić, a to je preuzimanje Badela”, rekao je Grmoja.
“Kvaka 22 krije se u odgovoru na pitanje zašto su Plenkovićevi ministri dali Badel slabijem ponuđaču. I nepismenima je jasno čija je ponuda bila bolja i za radnike i za vjerovnike pa ika Meteor grupa je dobila vjetar u leđa od Vlade. U rukama HDZ-ovih stranačkih kolega završila je zlatna koka, što Badel i dalje jest”, kaže Grmoja.
“Uprava Badela napravila je sve što je mogla kako bi odabrala Meteor grupu. Bez obzira što je drugi ponuđač nudio više, države i banke su prihvatile Meteorov plan”, kaže Grmoja, prenosi Dnevnik.hr.
SDP će u proceduru uputiti svoj prijedlog za minimalnu plaću. O tome će danas na press konferenciji više govoriti Davor Bernardić, kazao je Gordan Maras.
Glasnović je govorio o haškoj presudi te blokadama FB-a, a HDZ-ov Ante Babić rekao je da se u Saboru reciklira nešto dobro poznato: “Jučer se moglo čuti da premijera treba uhititi, da Vlada treba podnijeti ostavku, a ne nudi se ništa novo. Ta bolesna ambicija da bi se došlo na vlast nije dobra”.
Babić je i spočitnuo Marasu kako zaboravlja da je Cammeo vezan uz SDP, a što se tiče događanja vezanih za presudu iz Haaga, Plenković je otišao među Hrvate u BiH da bi rekao stvari koje su bitne kako za nas, tako i za Hrvate u BiH, zaključio je Babić.
Sabor o Zakonu o reviziji i posebnom porezu na vozila
Novi zakon o reviziji, koji se donosi u redovitoj proceduri, dakle u dva čitanja, predviđa da će nadležno tijelo za nadzor revizorskih društava i ovlaštenih revizora postati Ministarstvo financija, Odbor za javni nadzor revizije prestat će s radom, a Hrvatska revizorska komora više neće imati nadzornu ulogu.
Između dvaju saborskih čitanja predloženi je zakon doživio određene promjene, pa je sada propisana obveza ugovaranja zakonske revizije s najmanje dva međusobno neovisna revizorska društva za subjekte od javnog interesa koji su, sukladno zakonskim kriterijima, prepoznati kao subjekti od sistemske važnosti.
Izmjenama Zakona o posebnom porezu na motorna vozila, za koje Vlada od Sabora traži hitnu proceduru, od iduće bi godine trebala pojeftiniti rabljena vozila.