Ne prestaju reakcije na pokušaj zabrane filma "Ministarstvo ljubavi" na javnoj televiziji, ali reakcije izaziva i svaki nastup bivšeg ministra kulture Zlatka Hasanbegovića koji je ponovno prozvao HAVC kao klijentelističku udrugu dodajući da građani koji ga financiraju imaju pravo znati kako se i na koje filmove troši novac.
Dio glumaca HNK-a koji su izrazili protivljenje njegovom imenovanju u kulturno vijeće Hasanbegović je nazvao parapolitičkim aktivistima.
Osim na daskama HNK-a, velike predstave odvijaju se i izvan njih. Apel glumaca drame HNK da su zabrinuti imenovanjem Zlatka Hasanbegovića članom Kazališnog vijeća, sam Hasanbegović naziva pamfletom i performansom.
“Riječ je o parakazališnom aktivizmu. Upravo taj pamflet koji ste spomenuli pokazuje da su moje tvrdnje o funkcioniraju HNK-a bile istinite. Ima obilježlja pamfleta, bez negativnih konotacija ga rabim”, rekao je Hasanbegović.
Dvadeset glumaca smatra da slijede ideološki obračuni i devastacija HNK-a. Hasanbegović pak govori kako neće utjecati na repertoar kazališta. No, za kulturne djelatnike rak rana hrvatske kulture upravo je politika.
“Drugim riječima, u nekakvo vijeće HNK-a ili HAVCA ne treba imenovati političare, a kamoli ekstremiste i pojedince koji imaju definiranu reputaciju štetočine”, smatra Hrvoje Hribar.
Da politika režira stanje u kulturi dokaz je i potez HRT-a koji je pod pritiskom braniteljskih udruga s programa skidao pa vraćao film “Ministarstvo ljubavi”. Tako je HAVC, koji je sufinancirao taj film, opet izazvao sukob politike i struke.
“On zaista može biti zadovoljan učincima destruktivne kampanje i radnje koju je vodio. Mi u ovom trenutku imamo i na poziciji HRT-a neko stanje, neko stanje spiralnog raspadanja”, rekao je Hribar.
Filmski svijet se slaže da je odlaskom Hribara iz HAVC-a atmosfera postala negativna, a takav je i dojam o kompetencijama novog člana kazališnog vijeća.
“Da se on upliće u stvari koje dovoljno ne poznaje, tu vidim dozu oholosti. On se usuđuje govoriti o svemu – o filmu, o kazalištu. Čini mi se da ne znam osobu koja može arbirtirati o svemu u području kulture kao što je to htio on”, smatra Zrinko Ogresta.
Za bivše ministre potezi poput onog sadašnjeg ministra branitelja znače mnogo više.
“Nije važno kakav je film, koji je ministar, tko se pobunio. To legiitimira jednu vrstu političkog ponašanja i zastrašuje bilo koga tko misli drugačije”, rekla je Vesna Pusić.
“Meni je ovo primjer da se borba protiv ideologije odigrala upravo drugom ideologijom, uz nastojanje da sve bude kako smo zamislili, da se uspostavi jednoumlje”, smatra Gvozden Srećko Flego
Zbog niza situacija postavlja se pitanje hoće li politika provoditi svojevrsnu cenzuru.
“U Hrvatskoj sigurno neće doći do cenzure zato što u Hrvatskoj postoji autocenzura. U Hrvatskoj vlada strah, povlačenje ineiskrenost u čitvom tom medijskom općenju”, smatra Hrvoje Hribar.
Na ne baš bajnu situaciju u HAVC-u, ali i u kulturi, sigurno će utjecati i donošenje novog Zakona o audiovizualnim djelatnostima koji je trenutno u procesu javne rasprave.