Zašto je osuđen Mirko Norac?

Vijesti 10. ruj 201813:43 > 13:48
N1 Hrvatska

Mirko Norac poručio je u nedjelju s obilježavanja obljetnice akcije Medački džep, da je ona obavljena prema pravilima Ženevske konvencije te da „neki izmišljaju i rade od toga cirkus“.

Prisjetimo se za što je okrivljen Norac.

Norac je na Županijskom sudu u Zagrebu pod predsjedanjem suca Marina Mrčele 2008. nepravomoćno osuđen na sedam godina zatvora jer što je propustio spriječiti ubijanje civila na području na kojem je provedena akcija, kao i da je propustio spriječiti ubijanje i mučenje ratnih zarobljenika. Optužnicu za Medački džep napisao je Haški sud pa je prepustio hrvatskom pravosuđu 2005., a suđenje je počelo u svibnju 2007. Optužnicu i suđenje Norac je dočekao u zatvoru gdje je već služio kaznu za ubojstva počinjena na gospićkom području 1991.

VEZANA VIJEST

U optužnici protiv Mirka Norca i Rahima Ademija navedeno je 27 ubijenih civila: Pera Krajnović, Bora Vujnović, Marko Potkonjak, Janko Potkonjak, Nikola Vujnović, Bosiljka Bjegović, Ankica Vujnović, Ljubica Kričković-Živčić, Sara Kričković, Đuro Krajnović, Mile Sava Rajčević, Momčilo Vujnović, Ljiljana Jelača, Milan Matić, Nikola Jerković, Anđa Jović, Nedeljka Krajnović, Stana Krajnović, Milka Bjegović, Mile Pejnović, Dmitar Jović, Mara Jović, Đuro Vujnović, Stevo Vujnović, Boja Pjevač, Milan Rajčević i Branko Vujnović.

 Ubijeni su ratni zarobljenici: Stanko Despić, Nikola Stojisavljević, Milan Jović, Dane Krivokuća i Dragan Pavlica.

Anka i Ivanka Rajčević su civili koji su preživjeli pokušaj ubojstva, dok su mučenja i zlostavljanja preživjela dvojica ratnih zarobljenika.

Vrhovni sud umanjio je 2009. Mirku Norcu kaznu za godinu dana, ali nije doveo u pitanje zaključke Županijskog suda o tome što se događalo na gospićkom području.

Norcu je dokazana zapovjedna odgovornost nad tzv. Sektorom 1. Njegova obrana pokušala je prebaciti krivicu na Rahima Ademija tvrdeći da je on izdavao zapovijedi, no oba suda potvrdila su da su tadašnjem zamjeniku zapovjednika Zbornog područja Gospić Ademiju, ovlasti bile znatno smanjene i to dolaskom Davora Domazeta-Loše kao izaslanika Načelnika Glavnog stožera HV-a Janka Bobetka.

Zanimljiva su i svjedočenja drugih istaknutih političara i zapovjednika toga vremena. Ivan Jarnjak svjedočio je kao bivši ministar unutarnjih poslova koji je proveo jedan dan u Gospiću za vrijeme opreracije. Rekao je da je stekao dojam kako Ademi izdaje zapovijedi te da su mu podređeni zapovjednici Specijalne policije Mladen Markač i Željko Sačić. Potonji je pak na suđenju jasno naglasio kako je linija zapovijedanja išla od Načelnika Glavnog stožera preko Markača pa prema njemu.

Domazet Lošo je pak svjedočio kako nije postojala dvostruka linija zapovijedanja, iako mu sud nije povjerovao. Naime, Sudac Marin Mrčela je na izricanju presude utvrdio da je Domazet Lošo davao naredbe Mirku Norcu.

Amensty International je zbog toga 2012. zatražio da se istraži uloga i Bobetka i Domazeta-Loše u akciji Medački džep. Bobetko, koji je preminuo 2003. o akciji je pisao u knjizi „Sve moje bitke“.

Vrhovni sud je također potvrdio da je postojala dvostruka linija zapovijedanja koja je išla direktno prema Norcu kao osobi koja je bila odgovorna za Sektor 1.

Norcu je nakon pravomoćnosti presude dosuđena ukupna kazna od 15 godina zatvora za zločine nad civilima u Gospiću 1991. te za Medački džep. Iz zatvora je pušten nakon deset godina – 2011. U međuvremenu mu je predsjednik Ivo Josipović oduzeo čin generala