Pedijatrima ne treba suglasnost roditelja za cijepljenje

Vijesti 21. ožu 201514:53 > 14:56
N1

Zbog dovođenja u opasnost života općeopasnom radnjom ili sredstvom za koju Zakon predviđa do pet godina zatvora roditelji su kazneno prijavili pedijatra koji im je cijepio dijete, a istovremeno Ministarstvo zdravlja izmijenilo je propise te ukinulo obvezu pristanka roditelja na cijepljenje djeteta.

Dakle, roditelji više ne moraju potpisivati suglasnost za cijepljenje svojeg djeteta te više tu suglasnost pedijatri nisu dužni niti tražiti, čime su dobili pravo cijepiti dijete neovisno o stavu njegovih roditelja. Velike su to izmjene i potezi u obveznom cijepljenju, koje se u nas javno propituje u posljednjih godinu dana, tijekom kojih je doneseno i mišljenje Ustavnog suda. Prema tom mišljenju, podsjetimo, roditelji su obvezni cijepiti svoju djecu i upravo je ono temelj novih odluka o cijepljenju, odnosno izmjena Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti na koju se poziva i ministar zdravlja Siniša Varga, piše Večernji list.

PROČITAJTE JOŠ

U tijeku su i izmjene Zakona o pravima pacijenata u kojima će se također redefinirati informirani pristanak kao kategorija. Potezi su to zakonodavca koji jasno pokazuju kako o obvezi cijepljenja u Hrvatskoj nema “pregovaranja”, ali se upravo spomenuta kaznena prijava protiv pedijatra može protumačiti kao odgovor javnosti.

“S prvim pojavama ospica procijepljenost je opet porasla, a što ako se pojavi dječja paraliza?”, komentirao je ministar Varga podatke o padu broja cijepljene djece. Upravo zbog toga, može se neslužbeno čuti, pedijatri su pod pritiskom nadređenih i nametnuta im je obveza pozivanja roditelja da cijepe djecu, dok su s druge strane u ordinacijama pod pritiskom roditelja.

“Za 2014. godinu podaci se još prikupljaju, ali ima naznaka da su u nekim dijelovima Hrvatske niži nego u 2013. Epidemiolozi koji uočavaju nezadovoljavajući obuhvat cijepljenja na svom terenu podsjećaju liječnike primarne zdravstvene zaštite na potrebu pozivanja djece koja su propustila cijepljenja i analiziraju uzroke niskih obuhvata”, poručuju iz HZJZ-a.