Udruga radničkih sindikata nedavne otkaze na HRT-u, Brodosplitu i HŽ-u povezuje s javnim istupima radnika. Sindikati sada zbog toga prijete svojim najjačim oružjem, ulicom.
Sindikati navode kako je sve počelo otkazima na HRT-u kada su novinarke internim kanalima, ali i u javnosti neprimjereno komentirale glavnog ravnatelja, i rad unutar kuće. Zatim je slijedio otkaz radniku Brodosplita koji je javno rekao da bi bilo bolje da je tvrtku kupio Rus koji ima novac za razliku od sadašnjeg vlasnika, a sve se zaključilo s otkazom sindikalnom predstavniku strojovođa usred pregovora s Upravom Željeznica.
”Radi se o taktici Vlade koju slijede poslodavci, a riječ je o drakonskom kažnjavanju radnika najtežim kaznama”, kaže Ozren Matijašević, predsjednik HURS-a.
Poslodavci imaju drukčije mišljenje. Ne misle da se radi o kažnjavanju već o nečemu čime brane vlastiti poslovni ugled. Tako iz Brodosplita poručuju da su bili primorani dati otkaz radniku jer je svoje mišljenje rekao u centralnoj informativnoj emisiji na nacionalnoj televiziji te je time znatno naštetio poslovanju tvrtke.
Iz sindikata jasno poručuju da se s ovom praksom mora prestati te da glavni ravnatelj HRT-a mora dati ostavku, da Vlada mora djelovati prema Upravi željeznica, a na vlasnika Brodosplita apeliraju da promjeni praksu. U protivnom, sindikati prijete svojim najjačim oružjem, a to je ulica.
”Što nam ostaje? Samo ulica. Kratko ćemo čekati reakciju na ovaj naš apel, a ako do reakcija ne dođe, nećemo se libiti organizirati prosvjede”, dodaje Matijašević.
Poslodavcima uvijek preostaje, poručuju iz sindikata, druge metode obrane radnika koji kleveću, a to su privatne tužbe.