Akne na čelu česta su kožna smetnja koja zahvaća ljude svih dobnih skupina. Najčešće se pojavljuju u doba puberteta i adolescencije, no nisu neobična pojava i u odrasloj dobi. Razlog tomu je činjenica da akne ne nastaju samo zbog puberteta, već uzroci akni na čelu mogu biti razni.
Podaci pokazuju da akne nisu ograničene samo na adolescente. Oko 15-30% odraslih žena i 2-5% odraslih muškaraca pati od akni.
Akne pogađaju čak 85% osoba u dobi od 12 do 24 godine, dok se kod odraslih najčešće javljaju kod žena zbog promjena u razini hormona.
Čelo, kao dio poznato nazvano t-zone, ima visoku koncentraciju lojnih žlijezda koje proizvode sebum, što ga čini osjetljivim na nastanak akni. Iako nisu ozbiljna medicinska stanja, akne na čelu mogu utjecati na samopouzdanje i kvalitetu života.
Zašto nastaju akne na čelu?
Osnovni razlog nastajanja akni na čelu je prekomjerna proizvodnja sebuma. Sebum je prirodni masni lubrikant kože.
Lojne žlijezde u našoj koži kao normalan tijek stvaraju ulje koje, u kombinaciji s mrtvim stanicama kože i bakterijama, začepljuje pore.
Začepljenje pora može izazvati upalne reakcije koje mogu biti crvene, nateknute i bolne.
Kod nekih ljudi to neće izazvati prištiće niti akne, dok će kod osoba s većim porama i onima koji imaju više otvorene pore, nakupljanje sebuma i stanica kože češće izazvati začepljenje pa tako i akne na čelu.
Uz to su usko vezane i hormonalne promjene jer hormoni poput androgena povećavaju proizvodnju sebuma. Stoga su periodi života poput puberteta, menstruacije i trudnoće oni periodi kada se mogu češće pojavljivati akne na čelu.
Kod žena i hormonska neravnoteža koja nastaje uslijed sindroma poput policističnih jajnika, može izazvati dugotrajne akne na čelu.
S obzirom na to da na hormonalnu ravnotežu utječu i prehrana i stres, može se reći da i ta dva čimbenika mogu biti uzrok akni.
Međutim, nema čvrstog dokaza da određena hrana direktno uzrokuje akne na čelu. S druge strane, poznato je da visokoglikemijska dijeta i mliječni proizvodi mogu pridonijeti ovom problemu.
Također stres, iako ne uzrokuje akne na čelu direktno, pogoršava situaciju jer utječe na ravnotežu hormona. Važno je napomenuti i da osobe s obiteljskom povijesti akni imaju veći rizik od razvoja ovog stanja.
Genetika utječe na veličinu i aktivnost lojnih žlijezda te na sklonost upalnim reakcijama.
Uz sve unutarnje čimbenike, postoje i oni vanjski uzroci čeonih akni koji mogu pogoršati stanje. Tako korištenje neadekvatne kozmetike, znojenje ili nošenje kapa i traka za kosu mogu izazvati trenje i iritaciju kože.
Sve navedeno može pogoršati stanje vaše kože.
Mapiranje lica: Lokacija akni je bitna
U vrijeme puberteta se akne obično pojavljuju na cijelom licu i nekoliko dijelova tijela. No ako se akne na čelu pojave odjednom u odrasloj dobi, bez pojave promjena na drugim dijelovima lica, provjerite o čemu se radi.
Zanimljivo je što nam lokacija akni na licu i tijelu može pružiti naznake o mogućim uzrocima, iako su znanstveni dokazi o povezivanju akni s određenim unutarnjim problemima, tzv. “mapiranje lica” – ograničeni.
Međutim, podaci o mapiranju lica pokazuju da akne na čelu ukazuju na stres i loše prehrambene navike koje mogu pridonijeti aknama na ovom području jer utječu na probavni sustav i hormonalnu ravnotežu, što su potencijalni okidači za pojavu ovog problema.
Ovo su druga moguća objašnjenja za mapiranje akni na licu i tijelu:
1. Akne na obrazima
Često nastaju iz vanjskih iritacija, poput prljavih jastučnica, mobitela ili navike dodirivanja lica. Mogu se povezati i s respiratornim problemima ili alergijama, iako je to još u fazi istraživanja.
2. Akne na bradi i čeljusti
Ove akne obično ukazuju na hormonalne promjene, osobito kod žena tijekom menstrualnog ciklusa. Takva mjesta povezuju se s povećanim razinama androgena, koji stimuliraju proizvodnju sebuma i mogu uzrokovati začepljenje pora.
3. Akne na nosu
Nos je skloniji pojavi mitesera zbog većih pora i viška sebuma. Prema nekim idejama mapiranja lica, moguća povezanost uključuje kardiovaskularne ili masne prehrambene navike, ali ovakve teorije zahtijevaju dodatne znanstvene dokaze.
4. Akne na tijelu
Leđa i ramena često su pogođeni aknama zbog znojenja, uske odjeće i kontakta s bakterijama. Dodatno, hormonalne neravnoteže ili genetski faktori mogu igrati ulogu u pojavi na tim lokacijama.
Liječenje akni na čelu
Liječenje akni na čelu će ovisiti o težini stanja. Za početak će biti dovoljno popraviti prehrambene navike i poboljšati higijenu lica, no ako to ne poluči rezultatima, potrebno je obratiti se dermatologu.
Terapija kod liječenja akni na čelu će svakako ovisiti o stanju i može uključivati:
1. Samostalnu njegu
Blago čišćenje lica dvaput dnevno, izbjegavanje agresivnih proizvoda i redovito uklanjanje šminke. Također je važno paziti na proizvode koji se na nanose na lice, jesu li prilagođeni koži i jesu li sigurni za korištenje.
Bitno je i često pranje lica kvalitetnim proizvodima te izbjegavanje nošenja kapa i traka za kosu. Također, ako se nose kape, nužno je da budu čiste.
2. Lokalne tretmane
Proizvodi sa salicilnom kiselinom, benzoil peroksidom ili retinoidima učinkoviti su kod blažih oblika akni, no najbolje je koristiti ih u suradnji s liječnikom dermatologom.
3. Medicinske intervencije
U težim slučajevima mogu biti potrebni antibiotici za suzbijanje bakterijskih infekcija, hormonska terapija za žene s hormonski induciranim aknama te korištenje izotretinoina za teške oblike akni, uz strogi medicinski nadzor zbog mogućih nuspojava.
Pažnja po pitanju prehrane, stresa i higijene, kao i konzultacija s dermatologom ključni su za kontrolu simptoma i prevenciju komplikacija akni na čela.
Kombinacija pravilne njege kože, prehrane i, po potrebi, medicinskog liječenja osigurava najbolje rezultate.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!