Konzumacija previše soli može značajno utjecati na vaše tijelo.
Sol se sastoji od oko 40 posto natrija i 60 posto klora. Osim što poboljšava okus hrane, sol se koristi i za konzerviranje.
Natrij je mineral ključan za optimalnu funkciju mišića i živaca. Uz klorid, također pomaže tijelu održavati ravnotežu vode i minerala. Unatoč svojim bitnim funkcijama, konzumiranje previše soli može imati neugodne efekte, kako kratkoročne tako i dugoročne.
Kratkoročni efekti prekomjerne konzumacije soli:
Koncentracija soli u jednom obroku ili tijekom jednog dana može imati nekoliko kratkoročnih posljedica.
Zadržavanje vode:
Nakon unosa previše soli, primijetit ćete da se osjećate napuhano ili otečeno. To je zato što vaši bubrezi nastoje održavati specifičan omjer natrija i vode u tijelu. Kako bi to postigli, zadržavaju višak vode kako bi kompenzirali višak natrija u tijelu.
Povećano zadržavanje vode može rezultirati oticanjem, posebno ruku i nogu te uzrokovati povećanu težinu.
Povećanje krvnog tlaka:
Obrok bogat solju može uzrokovati veći protok krvi kroz krvne žile i arterije, što može privremeno povećati krvni tlak.
Ipak, neće svatko iskusiti te posljedice. Na primjer, istraživanja sugeriraju da osobe koje su otporne na sol možda neće doživjeti povećanje krvnog tlaka nakon obroka bogatih solju. Osjetljivost na sol kod osobe smatra se da je plod faktora poput genetike i hormona. Starenje i pretilost također mogu pojačati efekte soli na povećanje krvnog tlaka.
Intenzivna žeđ:
Unos slanog obroka također može izazvati suha usta ili osjećaj jake žeđi. To je način na koji vaše tijelo pokušava ispraviti omjer natrija i vode. Uzročno posljedično, kada zbog žeđi unosimo više tekućine, može se pojaviti potreba za češćim mokrenjem.
S druge strane, nedostatak unosa tekućine nakon visoke konzumacije soli može dovesti do povećanja razine natrija u tijelu, što rezultira stanjem poznatim kao hipernatremija. Hipernatremija može uzrokovati ispuštanje vode iz stanica u krv kako bi se razrijedio višak natrija. Ako se ne liječi, ovaj premještaj tekućine može rezultirati zbunjenošću, napadajima, komom pa čak i smrću, piše Healthline.
Dugoročni efekti prekomjerne konzumacije soli:
Konzumiranje previše soli tijekom dužeg razdoblja može dovesti do nekoliko zdravstvenih problema.
Povećanje krvnog tlaka:
Istraživanja sugeriraju da dijete bogate solju značajno povećavaju krvni tlak i da smanjenje unosa soli može pomoći smanjenju razina krvnog tlaka
Osim toga, ovi se efekti smatraju značajno jačim kod osoba osjetljivih na sol u usporedbi s onima koji nisu osjetljivi na sol.
Povećan rizik od raka želuca:
Brojna istraživanja povezuju dijete bogate solju s većim rizikom od raka želuca. Mehanizam djelovanja soli na rizik od raka želuca nije u potpunosti razjašnjen. Međutim, stručnjaci vjeruju da dijete bogate solju osjetljivijim na rak želuca čine osobu stvarajući čireve ili upalu stjenke želuca, piše Healthline.
Utjecaj na rizik od bolesti srca i prerane smrti:
Veza između dijeta bogatih solju, bolesti srca i prerane smrti još uvijek je djelomično kontroverzna.
Neka istraživanja sugeriraju da visok unos soli uzrokuje porast krvnog tlaka te zadebljanje krvnih žila i arterija. To može povećati rizik od bolesti srca i prerane smrti.
Na primjer, studija koja je trajala 20 godina primjećuje da sudionici koji su konzumirali manje od 5,8 grama soli dnevno imaju najniže stope smrtnosti, dok oni koji su konzumirali više od 15 grama soli dnevno imaju najviše stope smrtnosti. Međutim, druga istraživanja sugeriraju da dijete bogate solju nemaju učinka na zdravlje srca ili dugovječnost te da dijete s niskim unosom soli zapravo mogu povećati rizik od bolesti srca i smrti.
Različiti rezultati studija mogu se objasniti razlikama u dizajnu istraživanja, metodama koje se koriste za procjenu unosa natrija te faktorima sudionika kao što su težina, osjetljivost na sol i druge zdravstvene tegobe.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!